Kurs euro do dolara powinien utrzymywać się w okolicy bieżącego poziomu lub nieco poniżej przez większość 2018 r.

0

Ostatnie dni obfitowały w same istotne dla rynku walutowego wydarzenia. Spotkania Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego dostarczyły istotnych informacji dotyczących dalszych działań kluczowych banków centralnych świata.

W środę FOMC zdecydował o podniesieniu stóp procentowych o kolejne 25 punktów bazowych. Jednocześnie sugerując, że bank jest gotowy na jeszcze dwie podwyżki w bieżącym roku, co sugeruje szybsze tempo zacieśniania polityki pieniężnej, niż rynki wyceniały jeszcze przed spotkaniem.

„Dot plot” FOMC, ilustrujący indywidualne oczekiwania decydentów banku centralnego względem kształtowania się poziomu stóp procentowych w przyszłości, pokazał wzrost oczekiwań w krótkim okresie. Mediana oczekiwanego poziomu w bieżącym roku wzrosła do poziomu 2,375%, co sugeruje, że do końca roku czekają nas jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych. Bank prawdopodobnie zdecyduje się na nie we wrześniu i w grudniu, czyli przy okazji publikacji nowych prognoz ekonomicznych.

Przewodniczący FOMC, Jerome Powell wypowiadał się pewnie oraz w optymistycznym tonie odnosił się do stanu amerykańskiej gospodarki. W trakcie konferencji prasowej stwierdził, że Stany Zjednoczone są w „świetnej formie”. FED nieco podniósł prognozę wzrostu gospodarczego, przewiduje również nieco wyższą inflację – co powinno sprawić, że stopy przez pewien czas będą nieco wyższe od szacowanego poziomu w długim okresie. Prognoza stóp procentowych w długim okresie sugeruje, że wyniosą ok. 2,9%, z kolei mediana szacowanego poziomu na koniec 2020 r. podskoczyła do 3,4%.

Wydźwięk samego spotkania był dość optymistyczny. Pozwala nam to wzmocnić pogląd dotyczący tego, że w bieżącym roku w USA nadejdą cztery podwyżki stóp procentowych. Do tej opinii przychyla się również rynek, który ocenia, że wystąpienie czterech ruchów w 2018 r. jest bardziej prawdopodobne niż to, że dojdzie do trzech takich operacji.

Rynkowe szacunki prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych ze strony FED (marzec 2018-czerwiec 2018)

Czytaj również:  SAS numerem jeden na rynku zaawansowanej analityki

Rynkowe szacunki prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych ze strony FEDŹródło: Thomson Reuters Datastream Data: 14/06/18

W czwartek po południu kurs euro doświadczył silnej wyprzedaży. Zmiany na parze EUR/USD przełożyły się również na słabość polskiej waluty, która traciła w relacji do głównych walut. PLN i EUR największej wyprzedaży doznały w parze z USD. Gwałtowne zmiany na rynku miały miejsce po tym, jak Europejski Bank Centralny zdecydował się zaskoczyć inwestorów podając bardzo konkretne informacje dotyczące swoich przyszłych działań.

Kurs USD/PLN oraz USD/EUR (15/06/2018)

Kurs USD-PLN oraz USD-EURŹródło: Thomson Reuters Datastream Data: 15/06/18

Tak jak oczekiwano przed spotkaniem, bank centralny poinformował, że wygaszanie programu luzowania ilościowego potrwa nieco dłużej niż sugerował wcześniejszy termin jego zakończenia (program miał trwać do września br.). Od września Bank będzie skupował aktywa o wartości 15 mld EUR (o połowę mniej niż obecnie), a w grudniu program się zakończy.