Kurs euro do dolara w górę. Złoty traci na wartości

0

Polska krzywa dochodowości utrzymuje ostatnie wzrosty rentowności w związku z podwyższonym apetytem na ryzyko zagranicą. Pomimo wzrostów EUR/USD złoty traci na wartości pozostając najwyraźniej pod wpływem coraz słabszych danych z Niemiec mogących negatywnie wpływać na krajową gospodarkę. EUR/PLN testuje opór na 4,30.

Rynek walutowy i stopy procentowej

W środę, najważniejszymi wydarzeniami na rynkach finansowych były: w kraju zakończenie posiedzenia RPP, na świecie publikacja protokołu z grudniowego posiedzenia Fed. Podczas sesji europejskiej zarówno notowania EUR/USD jak i EUR/PLN nie uległy znaczącym zmianom, nadal oscylując odpowiednio przy 1,145 i 4,295.

Decyzja o pozostawieniu stóp bez zmian i łagodny ton konferencji prasowej prezesa A.Glapińskiego nie były zaskoczeniem pozostając obojętnym na notowana PLN. Rada nie zmienia swojego nastawienia, a prezes Glapiński dopuścił możliwość rozszerzenia okresu, w którym nie dojdzie do zmian stóp procentowych nawet do końca kadencji obecnej RPP (2022 rok). Stanowisko władz monetarnych wspierają procesy inflacyjne, gdzie Rada ocenia, że pomimo oczekiwanego wzrostu cen w 2019 roku, będzie on niższy niż zakładała lipcowa projekcja. Stabilna postawa RPP będzie sprzyjać pozostawaniu papierów z krótkiego końca w pobliżu stopy referencyjnej NBP.

Pomimo, że kolejne dane potwierdziły spowalnianie aktywności gospodarki niemieckiej, od pierwszych godzin środowej sesji na rynku przeważał optymizm budowany na doniesieniach z Pekinu wskazujących na możliwy krok w przód w kwestii poprawy amerykański-chińskich relacji handlowych. Niemniej należy mieć na uwadze, że listopadowy spadek zarówno eksportu (-0,4% m/m) jak i importu (-1,6% m/m) w Niemczech potwierdza widoczne już wcześniej w innych danych realnych spowalniania tej największej gospodarki strefy euro.

Podczas handlu w USA na rynek dotarły kolejne gołębie komentarze z Fedu. R.Bostic (z Atlanty) zasugerował możliwe obniżki stóp, jeśli ryzyka nasilą się, co podniosło notowania euro powyżej 1,15 USD. Do gołębich sygnałów dostarczanych przez  Fed dołączył też protokół z grudniowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. FOMC był jednomyślny w decyzji o podwyższeniu głównej stopy do 2,25-2,50 proc. w grudniu, ale „minutes” ujawniły sygnalizowanie przez niektórych uczestników posiedzenia wątpliwości, co do dalszego zaostrzania polityki monetarnej w związku z wzrostem zmienności na rynkach finansowych. Niemniej, choć „wielu” uczestników posiedzenia oceniało, że Fed musi być „cierpliwy”, jeśli chodzi o dalsze zacieśnianie, jednakże ogólna ocena uczestników wskazywała, że „względnie ograniczone dodatkowe zacieśnienie prawdopodobnie będzie właściwe” Kurs EUR/USD obecnie testuje okolice 1,155.

Czytaj również:  Sztuczna inteligencja może zająć się zdrowiem naszych bliskich, ale już nie naszymi pieniędzmi

Środowa sesja nie przyniosła też większych zmian na polskim rynku dłużnym, gdzie utrzymane zostały ostatnie wzrosty rentowności obligacji. Lokalnie głównym wydarzeniem była konferencja prasowa po wspomnianym posiedzeniu RPP. Stabilna postawa RPP będzie sprzyjać pozostawaniu papierów z krótkiego końca w pobliżu stopy referencyjnej NBP. Rentowności papierów z dłuższym terminem do wykupu, mogą w najbliższych dniach przekraczać 2,90% na co wpływ może mieć poprawa sentymentu na rynkach zagranicznych oraz nowa podaż ze strony MF. Co prawda w 2018 roku prefinansowano około 34% tegorocznych potrzeb, to jednak w styczniu sprzedaż w papierów w ujęciu netto powinna być dodatnia, a na czwartkowym przetargu uplasowane zostaną papiery za około 6 mld PLN. W środę pole do mocniejszych ruchów w górę na polskiej krzywej ograniczały informacje nt. deficytu budżetowego za zeszły rok, który według minister Czerwińskiej mógł wynieść zdecydowanie poniżej 15 mld PLN.

Wykres dnia: Coraz niższy poziom inflacji (w grudniu CPI na poziomie 1,1% r/r) pozwala RPP utrzymywać łagodne stanowisko w kwestii polityki stóp procentowych.

Coraz niższy poziom inflacji w grudniu
Źródło: Thomson Reuters

Autorzy / Źródło: Joanna Bachert, Arkadiusz Trzciołek / PKO Bank Polski