Kurs franka i funta spada. Euro oraz dolar w konsolidacji

0

Przed nami ważny tydzień dla złotego. Decyzja RPP oraz konferencja Adama Glapińskiego. EBC również decyduje o koszcie pieniądze. Rynek czeka na słowa Mario Draghiego. Podwyżka stóp w USA praktycznie przesądzona.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 27.02.2017-06.03.2017

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2730 4,0055 4,0415 4,9600
Maksimum 4,3184 4,0545 4,0960 5,0800

Kurs EUR/PLN

EURPLN.H1

Kurs EURPLN na początku lutego zakończył trend spadkowy. W przeciągu dwóch miesięcy wspólna waluta potaniała o blisko 25 groszy, schodząc do poziomu 4,28 zł. Ostatni raz euro tyle kosztowało w połowie października. Przez ostatni miesiąc kurs utrzymywał się w relatywnie wąskim przedziale między 4,29 zł a 4,32 zł. W tym czasie kurs dwukrotnie próbował wybić się z konsolidacji, jednak zarówno próba byków, jak i niedźwiedzi okazały się nieskuteczne. Wspólnej walucie w najbliższym czasie może szkodzić ryzyko polityczne związane z wyborami w Holandii oraz we Francji. Co pewien czas powraca też temat Grecji. Pokonanie poziomu 4,27 zł jest jak najbardziej możliwe, jednak nie powinno to skutkować większą przeceną. Niedaleko znajdują się kolejne wsparcia, które będzie ciężko przełamać.

Kurs CHF/PLN

CHFPLNH1

Frank od połowy lutego sukcesywnie tanieje. Robi to jednak powoli, przy niewielkiej zmienności. Od osiągnięcia lokalne szczytu na poziomie 4,07 zł potaniał o 4 grosze. Zbliża się do ważnego wsparcia przy równych 4,00 zł. Na początku lutego poziom ten skutecznie zadziałał, odwracając przynajmniej na chwilę ruch. Wszystko wskazuje na to, że dopiero trwałe pokonanie tego wsparcia lub oporu znajdującego się przy 4,07 zł, wygeneruje większy trend. W obu przypadkach można się spodziewać 10-groszowego ruchu.

Kurs USD/PLN

USDPLN.H1

Kurs USDPLN na początku lutego rozpoczął trzytygodniowy trend wzrostowy. W tym czasie podrożał o około 12 groszy. Dwa tygodnie temu dotarł do poziomu 4,095 zł, który okazał się nie do przebicia. Okazuje się, że ten ruch był zaledwie korektą trendu spadkowego, który trwa od początku roku. W ostatnim czasie głównym tematem pozostaje marcowa podwyżka stóp, która po ostatnich wypowiedziach członków Fed wydaje się przesądzona. Co więcej, Yellen dokłada wszelkich starań, by na nowo przekonać rynki do scenariusza trzech podwyżek w 2017 roku. Te działania mają jednak ograniczony wpływ na notowania dolara.

Czytaj również:  Meksyk - jak radzi sobie gospodarka i waluta kraju sombrero i tequili

Kurs GBP/PLN

GBPPLNH1

Brytyjska waluta znajduje się obecnie w ważnym, z punktu widzenia analizy technicznej, momencie. Przez ostatnie dwa tygodnie obserwowaliśmy wyraźne osłabienie funta, które sprowadziło kurs GBPPLN w okolice solidnego wsparcia. Na wykresie powstał klin. Jego wybicie będzie niezwykle ważne i może zdefiniować ruch na najbliższe tygodnie. Za funtem przemawia strefa 4,96 – 4,97 zł, która okazała się skuteczna zarówno w styczniu, jak i w lutym. Obrona tego poziomu może skutkować powrotem w okolice 5,10 zł.

Krzysztof Adamczak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl