Kurs funta traci po słabych danych o inflacji

0

Brytyjska waluta w środę pogłębiła spadki z poprzedniego dnia. Funt doświadczył wyprzedaży po publikacji danych inflacyjnych za czerwiec, które sugerują utrzymanie niższego poziomu inflacji od zakładanego.

Inflacja bazowa w czerwcu wyniosła 1,9% r/r i była o 0,2 p.p. niższa niż miesiąc wcześniej. Konsensus spodziewał się, że inflacja wzrośnie i w czerwcu wyniesie 2,3% w ujęciu rocznym. Inflacja CPI z tego względu również zachowała się odmiennie od oczekiwań i wyniosła w czerwcu 2,4% w ujęciu rocznym, dokładnie tyle samo, co miesiąc wcześniej – konsensus i w tym wypadku spodziewał się wzrostu, do poziomu 2,6% w ujęciu rocznym.

Utrzymywanie się niższej od prognozowanej dynamiki cen przekłada się na słabość brytyjskiej waluty, gdyż sugeruje, że oczekiwana sierpniowa podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii stanęła pod znakiem zapytania. W obliczu nowych danych większa część członków decyzyjnego ramienia banku może preferować utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR
Kurs EUR/PLN we wtorek obniżył się o 0,1%, wahając się w widełkach 4,29-4,31. Wspólna waluta traciła wczoraj w relacji do silniejszego dolara amerykańskiego, zyskiwała natomiast w parze ze słabym funtem. Dzisiejsza rewizja odczytu inflacji w strefie euro w czerwcu przyniosła pewne zaskoczenie. Inflacja CPI wprawdzie zgodnie z wcześniejszym szacunkiem wyniosła 2% rocznie, bazowy indeks został zrewidowany w dół z poziomu 1% do 0,9% rocznie. Nie jest to bardzo duża zmiana i raczej nie będzie w istotny sposób wpływać na opinie decydentów, o ile oczywiście taka tendencja nie zostanie utrzymana.

GBP
Kurs GBP/PLN we wtorek obniżył się o 0,6%, wahając się w widełkach 4,82-4,87. W ostatnich dniach funt był poddany presji wyprzedażowej ze względu na kwestie polityczne. Również wczoraj brytyjskiej walucie wczoraj szkodziły informacje o wyraźnych podziałach w partii Torysów, które wywołują obawy o to, że plan “łagodnego” Brexitu Theresy May może się nie powieść. Dziś jednak kwestie polityczne (przynajmniej w pierwszej części dnia) zostały przyćmione przez wspomniane wcześniej dane o inflacji.

Czytaj również:  Niemiecka produkcja przemysłowa ciągnie przemysł europejski w dół

USD
Kurs USD/PLN we wtorek wzrósł o 0,3%, wahając się w widełkach 3,66-3,69. Wczorajsze przemówienie prezesa FED było dość optymistyczne. Wypowiadający się przed senacką komisją bankową, Jerome Powell stwierdził, że perspektywy gospodarki USA są dobre, inflacja w kolejnych latach powinna znajdować się w okolicy 2%, a rynek pracy powinien być silny. Powell sugerował, że ryzyka związane z wojną handlową mogą być zmitygowane przez ekspansywną politykę fiskalną USA. Dziś czeka nas drugie przemówienie Powella, tym razem przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów.

KLUCZOWE PUBLIKACJE
14:30 – dane z amerykańskiego rynku nieruchomości w czerwcu
16:00 – przemawia prezes FED, Jerome Powell
20:00 – publikacja “Beżowej Księgi” FED

Autor: Roman Ziruk, Ebury