Tani kredyt w Chinach. Rosjanie zamieniają dolara na złoto

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Perspektywa wojny handlowej zmusza Chiny do działania. Banki inwestycyjne nie wróżą dobrze forintowi. Rosjanie rezygnują z amerykańskich obligacji na rzecz złota.

Tani kredyt wraca do Chin

Jesteśmy świadkami zmiany polityki gospodarczej w Państwie Środka. Spowalniająca gospodarka, słabnący juan i giełda niespełniająca oczekiwań wraz z perspektywą wojny handlowej z USA to wystarczająco dużo by władze w Pekinie zmieniły metody działania. W efekcie znów wracamy do taniego kredytowania. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że w spowalniającej gospodarce firmy, które rozwijały się na kredyt nie będą miały jak spłacić zadłużenia. W rezultacie całe wysiłki na oddłużenie gospodarki właśnie biorą w łeb. Najludniejsza gospodarka świata znów sama wskakuje w pętlę kredytową tworząc bardzo duże zagrożenie dla całej globalnej ekonomii.

Słabsze perspektywy forinta

Banki inwestycyjne przewidują spadki węgierskiej waluty. Dlaczego forint ma tanieć? Po pierwsze polityka monetarna Banku Węgier jest dość liberalna co nie przyciąga kapitału. Powoduje to, że spośród wszystkich walut naszego regionu to forint traci na wartości najmocniej. Drugim powodem są generalnie słabsze perspektywy dla walut naszego regionu. Co prawda ostatnia korekta przeczy czym tendencją jednak analitycy wskazują, na przejściowość umocnienia złotego i forinta. Czas pokaże czy prognoza ta się sprawdzi.

Rosjanie wycofują się z dolarów

Moskwa sprzedaje obligacje USA i kupuje złoto. Od lat rezerwy tego kruszcu wyraźnie rosną. Teraz Rosjanie wykorzystali relatywnie mocnego dolara i taniejące złoto do dalszego zwiększenia zaangażowania w kruszec. Jaki będzie mieć to wpływ na rynki? Im mniej państwa będzie traktować obligacje USA jako pewne miejsce do lokowania kapitałów tym drożej będą się amerykanie zadłużać. To z kolei powinno negatywnie wpływać na dolara. Rosjanie nie byli bardzo istotnym graczem na tym rynku, ale przed redukcją byli wśród 10 największych wierzycieli USA.

Czytaj również:  Stabilizacja

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

20:00 – USA – beżowa księga, czyli zapiski z posiedzenia federalnego komitetu otwartego rynku.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl