Najnowocześniejszy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów uruchomiono koło Kielc

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów

Zakład Unieszkodliwiania OdpadówNieprawdą jest, że Polska jedynie goni wysokie standardy unijne. W Promniku, niedaleko Kielc, powstał Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, który nie tylko je spełnia, ale wręcz wyprzedza. Zastosowane w nim technologie, a w tym systemy i instalacje wdrożone przez Schneider Electric, prezentują poziom przewyższający europejskie wymagania w zakresie ochrony środowiska o dekadę. Wartość inwestycji to blisko 50 mln zł.

Odgórnym założeniem inwestora było stworzenie nowoczesnego zakładu przetwarzania odpadów, który sprosta wymaganiom środowiskowym XXI wieku. By to uzyskać, obiekt został zaopatrzony w jeden centralny system, integrujący wszystkie pomniejsze instalacje. W konsekwencji wykorzystania tych technologii, ZUO dysponuje rozwiązaniami, spełniającymi standardy środowiskowe zgodne z celami UE na 2027 rok. Tym samym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Promniku stał się jedną z najnowocześniejszych placówek
o takim charakterze w Europie.

Integracja wszystkich instalacji w jednym spójnym, centralnym systemie

W zakres prac wchodziły trzy główne obszary projektowe i wykonawcze: instalacje elektryczne, instalacje teletechniczne oraz instalacje automatyki. Zastosowany system SCADA umożliwił śledzenie większości procesów technologicznych, zachodzących na tak rozległym kompleksie, w skład którego wchodzą aż 34 obiekty. Wykorzystanie scentralizowanego systemu zarządzania doprowadziło do redukcji kosztów eksploatacji zakładu i obniżenia wydatków nawet o 30% prognozowanych kosztów. Pełna automatyzacja pozwoliła także na zmniejszenie liczby zatrudnionych osób, pracujących w tym trudnym i momentami nieprzyjaznym dla człowieka środowisku.

Korzystaliśmy z najlepszych rozwiązań europejskich: mamy nowoczesną sortownię, przetwarzanie odpadów biodegradowalnych w fermentacji metanowej z odzyskiem metanu, produkcją energii elektrycznej, cieplnej, a na końcu kompostownie. – mówi Henryk Ławniczek, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. – Zaawansowana technologicznie sortownia pozwala nam uzyskiwać dużą ilość surowców wtórnych, które z sukcesem możemy sprzedawać na rynku. Osiągamy w ten sposób cele ekologiczne, ale również ekonomiczne, bo zakład jest droższy w budowie, ale tańszy w eksploatacji.

W zakładzie zastosowano liczne efektywne rozwiązania energetyczne, takie jak instalacje silnoprądowe wraz z rozdzielnicami czy skomplikowane układy SZR, firma Schneider Electric dostarczyła również oświetlenie dla całego obiektu ZUO. Dużą wagę w powodzeniu projektu miał również system BMS (Buliding Management System), w skład którego weszły instalacje automatyki HVAC oraz monitoringu technicznego. By wdrożyć najlepsze rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa, Schneider Electric zdecydował się na wykorzystanie systemów kontroli dostępu, Sygnalizacji Włamania i Napadu, czy zintegrowanej z nimi telewizji, wykorzystującej monitoring termowizyjny.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w tak rozległym przedsięwzięciu, przyczyniającym się do ochrony otaczającego nas wszystkich środowiska. Systemy Schneider Electric, zainstalowane na każdym poziomie działania przedsiębiorstwa, podniosły wydajność i bezpieczeństwo obiektu. Tym samym pomogły uczynić go unikatowym w skali Europy – mówi Jacek Parys, Wiceprezes działu Ekobudynków Schneider Electric Polska.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Promniku obejmuje swoim zasięgiem miasto Kielce oraz 17 gmin powiatu kieleckiego. Zasadniczym celem ZUO jest unieszkodliwianie zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów z selektywnej zbiórki, w wysokoefektywnym procesie ich wielostopniowej, mechaniczno-biologicznej przeróbki. Szacuje się, że w zakładzie dziennie przetwarzanych będzie 350 ton odpadów.