NBP nadal nie wprowadza zmian w polityce pieniężnej

0
Narodowy Bank Polski NBP Siedziba

W tym tygodniu w końcu poznaliśmy decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie polskich kredytów we frankach szwajcarskich. Wyrok TSUE okazał się korzystny dla frankowiczów. Trybunał stwierdził, że polskie sądy przy orzekaniu powinny kierować się interesem klienta i mogą unieważniać umowy kredytowe jeśli zawarto w nich nieuczciwe klauzule. Każda sprawa ma być jednak rozpatrywana indywidualnie. Po ogłoszeniu decyzji napięcie na polskim rynku finansowym opadło, co pomogło złotemu się umocnić. Na orzeczenie Trybunału nie mógł zareagować NBP, ponieważ posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbyło się przed jego ogłoszeniem. Jednakże, nawet gdyby decyzja TSUE zapadła wcześniej, i tak nie spodziewano się zmian w polityce pieniężnej.

Warto wspomnieć również o sytuacji gospodarczej w USA, gdzie nastąpił spadek indeksów ISM dla usług i produkcji. W przypadku sektora produkcyjnego jest to najgorszy wynik od czasów kryzysu finansowego.

Złoty w tym tygodniu znacznie się umocnił. Miała na to wpływ przede wszystkim decyzja TSUE oraz odbicie od oporu na poziomie 4,38 EUR/PLN. Kurs złotego w stosunku do euro w piątek rano wynosił 4,33 EUR/PLN. Natomiast dolar amerykański lekko się osłabił w stosunku do euro, za co odpowiedzialne są gorsze wyniki makroekonomiczne w tym tygodniu. Wartość eurodolara na koniec tygodnia wynosiła ok. 1,097.

Tygodniowy komentarz walutowo-makroekonomiczny Malwiny Krakus, analityczki AKCENTY