Nieruchomości, magazyny, fotowoltaika, a nawet gry komputerowe. Chętnych do inwestycji nie brakuje

najlepiej płatne zawody

W co będziemy inwestować w roku 2021? Królują nieruchomości, ale pojawiają się pytania o magazyny, fotowoltaikę czy nawet… gry komputerowe.

Rok 2021 niektórzy zaczynają z postanowieniem: mniej oszczędzania, więcej inwestowania. To dobra strategia jeżeli w naszym portfelu jest więcej pieniędzy i czujemy, że to dobry czas, by ulokować je w innych przestrzeniach niż tylko bankowe lokaty. Te w ostatnim czasie dramatycznie straciły na wartości, więc przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne szukają dla siebie atrakcyjniejszych alternatyw. Czy pandemia to dobry czas na inwestycje? Dla niektórych to wręcz okazja do znalezienia bardzo atrakcyjnych i generujących zyski obiektów. Mowa o nieruchomościach, ale i np. udziałach w spółkach czy o całych firmach. – Przedsiębiorcy nastawieni na inwestycje wiedzą, że kryzys to czas kiedy jedni tracą, a drudzy się bogacą. To brutalne prawo rynku – mówi Filip Kiżuk, doradca gospodarczy.

Przedsiębiorca na zakupach. Ci, co mają pieniądze przejmują majątki konkurencji, szukają nieruchomości i chętnie rozglądają się za dywersyfikacją

Jak mówią specjaliści z Centrum Doradztwa Gospodarczego Kiżuk & Michalska należy podzielić osoby planujące inwestycje w roku 2021 na dwa sektory: doświadczeni inwestorzy i osoby niezwiązane z biznesem, ale posiadające wolną gotówkę. Przedsiębiorcy, którzy planują inwestować swoje nadwyżki finansowe zazwyczaj dochodzą do wniosku, że kryzys jest dobrym czasem na akwizycję. To moment, by przejmować konkurencyjne firmy, ale i by dywersyfikować swoją działalność.

– Nie należy mówić, że w czasie pandemii wszyscy tylko i wyłącznie tracą. Pracujemy z dziesiątkami firm i przedsiębiorców, których biznesy działają dobrze. To branża IT, ale i branża medyczna czy spożywcza. Tacy przedsiębiorcy zainteresowani są przejmowaniem konkurencyjnych firm. Przykładem może być jedna z dużych firm transportowych, która w ostatnim czasie mocno wzbogaciła swoją flotę o nowe pojazdy, które inna firma transportowa zmuszona była sprzedawać. Na rynku pojawiło się dużo ofert sprzedaży nieruchomości komercyjnych: powierzchni biurowych, obiektów gastronomicznych czy nawet mieszkań. Dla osób z kapitałem to szansa na pozyskanie atrakcyjnych nieruchomości, które może w tym momencie nie generują szans na zyski, ale za rok czy za dwa będą bardzo perspektywiczne – mówi Filip Kiżuk, doradca gospodarczy.

Ryzykowni inwestorzy spoglądają w stronę mniej standardową: – Nie wszystkie pieniądze można inwestować w nieruchomości. Mieliśmy przedsiębiorców, którzy planowali swoje działki przeznaczyć pod zabudowę hotelową, ale zmienili zdanie i np. planują budowę farm fotowoltaicznych blisko morza. Tutaj strategia synergii może być przepisem na sukces: umowa z samorządem, dofinansowanie unijne i duża szansa na zyski. Pojawiają się pytania o złoto i srebro, ale i o możliwość inwestycji w ciekawe firmy. Kiedy giełdowy boom przeżywały firmy z branży IT i gier komputerowych to mieliśmy kilka pytań o możliwość inwestycji w interesujące projekty z tego sektora – dodaje Filip Kiżuk, doradca gospodarczy.

Chcemy inwestycji? Szukamy nieruchomości. Nie maleje moda na zakupy mieszkań i apartamentów

Osoby fizyczne również zainteresowane są inwestycjami. To kwestia ekonomii. Lokaty bankowe w ostatnim czasie znacząco straciły na wartości, co powoduje, że posiadanie pieniędzy w banku nie tylko nie generuje zysków, a nawet naraża klientów na stratę. – To dobra wiadomość dla rynku nieruchomości. Inwestorzy posiadający wolne środki najchętniej inwestują w coś, co daje im poczucie względnego bezpieczeństwa. Inwestor nie znający realiów rynków finansowych nie będzie ryzykować pieniędzy inwestując np. na giełdzie. Takie osoby poszukują dla siebie mieszkań, które będą mogły być przeznaczone do ich użytku własnego lub na wynajem. Pandemia nie odcisnęła piętna na rynku nieruchomości, ale pojawia się wiele ciekawych okazji lub mieszkań, które są tańsze niż jeszcze rok temu. Spory dyskont cenowy widziany jest w przypadku nieruchomości nadmorskich lub apartamentów w miejscowościach turystycznych. Klienci zainteresowani są także działkami pod zabudowę – zarówno mieszkalną jak i np. magazynową czy komercyjną. Polecamy naszym klientom nieruchomości jako bezpieczną lokatę dla kapitału – mówi Katarzyna Michalska, doradca gospodarczy,

Rok 2021 dopiero się zaczął. Wiele jednak wskazuje, że będzie to gospodarczo bardzo interesujący czas.