Nowa dywersyfikacja

0

Wall Street świętuje wzrost akcji spółek technologicznych po ostatnim spadku i notuje nowe wzrosty na Dow Jones i S&P500. Oznacza to, że poziom zmienności utrzymuje się nadal na rekordowo niskim poziomie. MSCI ma wiele funduszy notowanych na giełdzie, które są dosyć stabilne i pewne. Jeden z nich, szczególnie ważny dla rynków wschodzących, stanie dziś przed poważną decyzją. Pytanie jest proste: czy dodać akcje z Chin kontynentalnych do indeksu. Chińskie akcje dobrze się ostatnio sprawdzały, więc dodanie ich do puli w celu dywersyfikacji można uznać za dobry znak.

BTC_20_06_2017EEM_20_06_2017NSDQ100_SPX500_DJ30_20_06_2017Zmienność_SP500_20_06_2017Chińskie akcje mają jednak swoje sposoby komunikacji z rządem, który ma tendencję do wywierania nacisku na firmy. Są także narażeni na ryzyko walutowe związane z Renminbi. Macy Ma, chiński analityk eToro wspomina: „Myślę, że dodanie tych akcji nie jest dobrą decyzją dla MSCI. Może się to okazać dobre na krótką metę, ale spowoduje, że cały indeks będzie ryzykowny dla inwestorów długoterminowych”.

Dyskusja tocząca się wokół Bitcoina osiąga punkt kulminacyjny. Porozumienie z Nowego Jorku zdobyło kamień milowy dla 70% górników, którzy zgodzili się na jego wdrożenie. Po osiągnięciu 80% konsensusu protokół będzie gotowy, jednocześnie wchodząc w życie. Pomysł jest podobny do rozwiązania SegWit, który został niedawno wdrożony w firmie Litecoin. Miejmy nadzieję, że będzie on wystarczająco silny, aby przetwarzać od 8 000 do 10 000 transakcji przypadających na jeden blok w łańcuchu.

Jeżeli tak się stanie, to dobrą wiadomością jest, że hard fork nie ma wpływu na zwykłych użytkowników Bitcoina. Bitcoin, który znamy dzisiaj, będzie nadal istnieć na normalnych warunkach, a każdy górnik, który nie zasygnalizuje segwit2x, zostanie usunięty z sieci. Cena Bitcoina zareagował na tę nowinę przyzwoicie idąc dziś w górę. Jeśli zobaczymy przełom na poziomie 2700 dolarów, z pewnością zaobserwujemy nową falę zainteresowania zarówno nowych, jak i starych inwestorów.

Czytaj również:  Fundusze inwestycyjne będą tańsze. Czy wybrać TFI, czy raczej ETF lub CFD?

Mati Greenspan, Starszy Analityk Rynków eToro