Nowy budżet Włoch. Fatalny rok kryptowalut, trudny dla Ropy naftowej

0
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Włosi zdążyli uchwalić budżet przed końcem roku. Rozpoczyna się czas podsumowań na rynkach.

Nowy budżet we Włoszech

Zamieszanie z budżetem nie ułatwiło rządowi w Rzymie przyjęcie budżetu na czas. W rezultacie rząd pominął debaty z opozycją czym oczywiście nie zyskał sobie jej sympatii. Ze względu na znaczną przewagę głosów udało się ustawę budżetową przegłosować. Prace trwały tak długo, ze względu na konflikt z Komisją Europejską i unikanie procedury nadmiernego deficytu.

Trudny rok dla Ropy naftowej

Rynek czarnego złota w tym roku można podzielić na dwa okresy. Pierwszy od stycznia do końca września, kiedy to surowiec w miarę stabilnie szedł w górę z poziomu około 65 dolarów do przeszło 85 dolarów. Mowa o ropie brent. Ostatnie trzy miesiące to z kolei gwałtowny spadek cen surowca do okolic 50 dolarów. Co takiego wydarzyło się na rynku, że ropa tak gwałtownie traciła na wartości? Sankcje nałożone na Iran przez USA miały gwałtownie zmniejszyć podaż surowca na rynku. Tak się jednak nie stało, gdyż wiele Państw otrzymało zezwolenia na import ropy od Ajatollahów. W rezultacie nadmiar surowca brutalnie skorygował poprzednie wzrosty.

Fatalny rok kryptowalut

Nie wiadomo co musiałoby się jeszcze dzisiaj wydarzyć by kryptowaluty zaliczyły ten rok do chociaż średnio udanych. Najpopularniejsza z nich bitcoin od początku roku została przeceniona przeszło czterokrotnie. Jest to zmiana cen, która na większości rynków byłaby nie do pomyślenia. Tutaj warto przypomnieć, że rok wcześniej poszedł w górę prawie piętnastokrotnie, zatem na tym rynku nie była to wcale niestandardowa zmienność.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów, a wiele państw ma skróconą sesję giełdową lub w ogóle wolne.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl