Osteopatia a leczenie bólu pleców

osteopata

Osteopaci stosują szeroką gamę łagodnych zabiegów manualnych, aby złagodzić ból pleców i zapobiec jego nawrotom. Terapia ma na celu uwolnienie napięcia i poprawę mobilności ciała pacjenta. Osteopata przedstawia również zalecenia dotyczące ćwiczeń, które pomogą złagodzić, lub wyeliminować problem powodujący dyskomfort.

Wśród najczęstszych przyczyn bólu pleców możemy wymienić:

 • Napięcie ścięgien lub mięśni. Mięśnie pleców i więzadła mogą być napięte przez powtarzające się ciężkie podnoszenie lub nagły niezręczny ruch. Ciągłe obciążenie pleców może powodować silne skurcze mięśni u osób o złej kondycji fizycznej.
 • Artretyzm. Choroba zwyrodnieniowa stawów może wpływać na dolną część pleców. W niektórych okolicznościach zapalenie stawów kręgosłupa może powodować zwężenie kręgosłupa, zaburzenie charakteryzujące się zwężeniem obszaru otaczającego rdzeń kręgowy.
 • Osteoporoza. Jeśli kręgi kręgosłupa stają się porowate i kruche, mogą wystąpić bolesne złamania.
 • Problem z dyskiem. Dyski służą jako wyściółka między kręgami kręgosłupa. Miękka substancja w dysku może puchnąć lub pękać, powodując ucisk nerwów. Niemniej jednak przepuklina lub pęknięty dysk może nie powodować bólu pleców. Wiek może powodować, że dyski stają się bardziej płaskie i mniej ochronne (choroba zwyrodnieniowa dysków).
 • W razie wypadku, takiego jak kolizja samochodu lub upadek, kręgi kręgosłupa mogą ulec złamaniu. Niektóre zaburzenia (takie jak spondyloliza lub osteoporoza) zwiększają ryzyko złamań.

Co się dzieje, gdy pacjent z dolegliwościami pleców odwiedza osteopatę?

1. Identyfikacja problemu

Pierwsze wizyty u osteopatów często trwają od 45 do 60 minut. Osteopata pyta o dolegliwości pleców, ogólny stan zdrowia i choroby na jakie pacjent jest leczony oraz leki, które zażywa. Prawdopodobnie poproszą cię o zdjęcie części ubrania, aby mogli cię zbadać. Osteopata zbada całe twoje ciało i może zobaczyć, jak wykonujesz proste ćwiczenia rozciągające i ćwiczenia.

2. Zgoda po otrzymaniu informacji

Przed przystąpieniem do terapii osteopata omawia z pacjentem wyniki swoich obserwacji. Wyjaśnią zalecane leczenie, a także związane z tym korzyści. Powinien również omówić liczbę sesji, których prawdopodobnie będziesz potrzebować, i związane z nimi koszty.

3. Techniki osteopatii

Osteopata użyje zabiegów manualnych, aby spróbować zmniejszyć dyskomfort pleców. Zabiegi osteopatyczne pomagają zwiększyć ruchomość stawów i złagodzić napięcie mięśni.

Poniżej przedstawiono podstawowe techniki, z których może korzystać osteopata.

 • Masaż. To wtedy osteopata wywiera bezpośredni nacisk na miękkie tkanki pleców. Został zaprojektowany, aby zmniejszyć stres pleców i złagodzić dyskomfort.
 • Przeciwnapięcie. Oznacza to, że osteopata stopniowo przenosi cię do najmniej bolesnej postawy. Utrzymają cię w tej pozycji przez chwilę, podczas gdy będą sprawdzać miejsca na twoim ciele, które powodują twój ból.
 • Rozluźnienie mięśniowo-powięziowe jest to forma głębokiego masażu, podczas której osteopata stara się złagodzić napięcie i sztywność mięśni.
 • Techniki pomp limfatycznych. Zabiegi te mają na celu poprawę przepływu płynu limfatycznego w całym ciele i wyeliminowanie wszelkich przeszkód. Opierają się na założeniu, że nagromadzenie limfy w tkankach może powodować problemy zdrowotne.

Osteopata może również doradzić, jak poprawić postawę i inne ćwiczenia, które pacjent może wykonywać, aby złagodzić dyskomfort pleców.

Czego możesz oczekiwać po osteopatii?

 • Możesz odczuwać dyskomfort przez kilka dni po zabiegu.
 • Aby wyleczyć ból pleców, możesz wymagać kilku zabiegów. Podczas każdej sesji osteopata oceni aktualne postępy, omówi i jeżeli to potrzebne zaproponuje zmiany w planie leczenia.
 • Terapie manualne, takie jak te oferowane przez osteopatę, są zazwyczaj tylko jednym z elementów leczenia bólu pleców. Bardzo ważne jest, abyś stosował się do zaleceń swojego osteopaty lub innego pracownika służby zdrowia w zakresie pielęgnacji pleców i ćwiczeń. To zmaksymalizuje Twoje szanse na szybki powrót do zdrowia i zapobiegnie nawrotowi bólu pleców.

Jakie korzyści może przynieść osteopatia?

Osteopatyczne zabiegi manualne mogą skutecznie złagodzić ból pleców i poprawić ruchomość ciała.