Outsourcing pracowniczy — dlaczego się opłaca?

Outsourcing pracowniczy — dlaczego się opłaca

Istnieje wiele branż, dla których normalną sytuacją są okresy pełne nowych zleceń, a także miesiące, gdy jest ich znacznie mniej. W takiej sytuacji, firmy nie chcąc tworzyć nowych etatów dedykowanych wyłącznie danemu projektowi, decydują się na outsourcing pracowniczy. Jest to świetne rozwiązanie również dla wszystkich przedsiębiorstw, które poszukują optymalizacji kosztów. Dlaczego się opłaca? Podpowiadamy.

Czym jest outsourcing?

Outsourcing polega na powierzeniu przez przedsiębiorstwo części jego wewnętrznych procesów zewnętrznemu podmiotowi, który specjalizuje się w danej branży. W tym przypadku oddelegowany do wyznaczonych zadań jest zewnętrzny pracownik. Przedsiębiorca, który korzysta z takiej usługi, nie nawiązuje więc stosunku pracy z tą konkretną osobą, tylko rozlicza się z firmą outsourcingową, taką jak Agencja pracy tymczasowej Fast Service. To do jej obowiązków należy koordynacja wszelkich kwestii formalnych i administracyjnych związanych z zatrudnieniem pracowników tymczasowych, a także rozliczanie ich płac.

Zalety outsourcingu pracowniczego

Przedsiębiorstwa, które korzystają z outsourcingu pracowników, doceniają to rozwiązanie ze względu na to, że mogą się skupić wyłącznie na podstawowym obszarze swojego funkcjonowania. Jest to więc dla nich duża oszczędność czasu i pieniędzy, które mogą inwestować w budowanie przewagi konkurencyjnej.

Niewątpliwą zaletą outsourcingu pracowniczego są korzyści finansowe, ponieważ to firma, która deleguje pracownika, zajmuje się opłaceniem jego wszelkich składek, a także zobowiązań podatkowych. W razie ewentualnych zwolnień lekarskich to również przedsiębiorstwo outsourcingowe ponosi ich koszty. Dodatkowo decydując się na ten rodzaj współpracy, nie musimy martwić się rekrutacją i utrzymaniem miejsca pracy.

Jedną z największych zalet outsourcingu pracowniczego jest odciążenie swojego własnego personelu. Często powierzenie swoim pracownikom obowiązków, które leżą poza ich obszarem zainteresowań, może być dla nich czasochłonne i wzbudzać frustracje. Outsourcing pracowniczy pozwala na odciążenie personelu, zwłaszcza w okresach zmultiplikowanej liczby zleceń, ale także na przykład podczas sezonu urlopowego.

Podjęcie współpracy z firmą, która zajmuje się outsourcingiem pracowniczym, pozwala również na przyspieszenie procesu rekrutacji, a także odciążenie działu HR. Dodatkowo korzystanie z firmy zewnętrznej pozwala na znaczne szybsze pozyskanie personelu. Więcej informacji na temat outsourcingu pracowniczego znajdziemy na https://fast-service.com.pl/outsourcing-2/.