Paradoksy amerykańskiego rynku pracy

usa-1.jpg

Wbrew temu, co sugerowały mocniejsze od konsensusów odczyty ADP, ISM i wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, zatrudnienie w amerykańskim sektorze pozarolniczym spadło we wrześniu o 33 tys. (pierwszy ujemny odczyt od sierpnia 2010 r.). Na wydźwięk odczytu wpłynie rewizja danych za wcześniejsze dwa miesiące łącznie o 38 tys. w dół. Dynamika zatrudnienia spadła do 1,2% r/r (z 1,4% r/r miesiąc wcześniej), plasując się na najniższym poziomie od 2011 r. Należy jednak pamiętać, że na wrześniowym odczycie zaważył szalejący w okresie zbierania danych huragan Irma, a więc spowolnienie NFP jest tylko przejściowe (prawie 1,5 mln osób nie pracowało przez złą pogodę, najwięcej od stycznia 1996 r.)

Na spadku NFP zaważyło obniżenie zatrudnienia (-111 tys.) w hotelarstwie i rozrywce (huragan Irma uderzył w wybrzeże Florydy). Pomimo przejścia huraganu Harvey wzrosło zatrudnienie w górnictwie i wydobyciu.

Stopa bezrobocia spadła do 4,2% z 4,4% (najniżej od stycznia 2001 r.) przy wzroście stopy partycypacji do najwyższego poziomu od marca 2014 r.(63,1% vs 62,9% w sierpniu). Stopa bezrobocia U6 (sa) spadła z 8,6% do 8,3% (najniżej od czerwca 2007 r.). Wzrósł odsetek długoterminowo bezrobotnych.

Tempo wzrostu płac wzrosło wyraźnie, do 2,9% r/r z 2,7% r/r w sierpniu (po rewizji z 2,5% r/r). Wzrost płac wynika jednak w głównej mierze z czynników przejściowych (w hotelarstwie i rozrywce, dotkniętych przez huragany, płaca jest najniższa ze wszystkich głównych branż gospodarki -15,55 USD/h vs 26,55 USD/h w całej gospodarce), po ich wyeliminowaniu dynamika wynagrodzeń spowolniłaby do 2,4% r/r.

Projekcje członków FOMC, ich ostatnie wypowiedzi (w tym w szczególności J.Yellen) oznaczają, że Komitet uzna wrześniowe dane o spadku zatrudnienia za przejściową anomalię, co oznacza, że jego członkowie nie powinni się zawahać przed grudniową podwyżką stóp, tym bardziej, że pozostałe wskaźniki z rynku pracy zaskoczyły pozytywnie. Większość z opublikowanych do tej pory danych z gospodarki realnej (za sierpień/wrzesień) wskazuje na to, że gospodarka USA jest w trendzie wzrostowym, co wspiera nasze oczekiwania bardziej restrykcyjnej niż zakłada rynek polityki pieniężnej w 2018 r.

Paradoksy amerykańskiego rynku pracy

Autor/Źródło: PKO Bank Polski S.A.