Pelion: Komunikat w sprawie projektu zmian w prawie farmaceutycznym

Jacek Szwajcowski – założyciel i Prezes Zarządu spółki Pelion S.A.
Jacek Szwajcowski- założyciel i Prezes Zarządu spółki Pelion S.A.
Jacek Szwajcowski – założyciel i Prezes Zarządu spółki Pelion S.A.
Jacek Szwajcowski- założyciel i Prezes Zarządu spółki Pelion S.A.

Pelion SA, największa polska firma z sektora ochrony zdrowia, zdecydowanie protestuje przeciwko projektowi nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne, która radykalnie zmienia reguły otwierania aptek w Polsce. Według projektu możliwość założenia apteki będzie miał wyłącznie farmaceuta, który będzie mógł prowadzić nie więcej niż cztery punkty. W projekcie pojawia się ograniczenie w postaci kryterium geograficznego i demograficznego, przez co odległość pomiędzy konkurującymi placówkami będzie musiała wynosić minimum 500 metrów. W praktyce oznacza to zakaz jakiegokolwiek rozwoju sieci aptecznych, co zwiększy dominację zagranicznych producentów leków i spowoduje wzrost cen leków dla pacjentów.

– Projekt, który trafił do Marszałka Sejmu będzie miał tragiczny w skutkach wpływ na rynek farmaceutyczny w Polsce, który zgodnie z Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju miał być jednym ze strategicznych sektorów rozwoju polskiej gospodarki – powiedział Jacek Szwajcowski, Prezes Zarządu Pelion SA. – Proponowane ograniczenia geograficzne i demograficzne sprawią, że w żadnym wojewódzkim mieście nie będzie mogła powstać ani jedna nowa apteka. Nowe przepisy wyhamują rozwój polskiej przedsiębiorczości, zmonopolizują lokalny rynek aptekarski, a także zwiększą dominację zachodnich koncernów farmaceutycznych, które będą dyktować warunki finansowe małym podmiotom. Ale przede wszystkim spowodują wzrost cen leków, co najbardziej odbije się na pacjentach – dodał Jacek Szwajcowski.

Nowelizacja Ustawy prawo farmaceutyczne radykalnie zmieni obecne zasady funkcjonowanie rynku dystrybucji leków w Polsce, który w 96% jest w rękach polskich firm. Aptekę będzie mógł prowadzić wyłącznie farmaceuta, który będzie właścicielem maksymalnie czterech placówek, a jedna apteka będzie przypadać na 3 tys. osób.  Pomiędzy poszczególnymi punktami miałaby być zachowana odległość co najmniej 500 metrów.

Zezwolenie na prowadzenie apteki wydawane jest w odniesieniu do konkretnie wskazanego lokalu. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, obecnych właścicieli czekają duże utrudnienia w prowadzeniu biznesu np. właściciel lokalu będzie mógł podnieść czynsz najmu nawet o 100%.  Zmiana adresu wiąże się z koniecznością uzyskania nowego pozwolenia, którego, po zmianie prawa, właściciel posiadający więcej niż 4 apteki nie otrzyma.

Dodatkowo, zostanie całkowicie wstrzymany rozwój sieci aptecznych, które w zdecydowanej większości należą do polskich przedsiębiorców. Dotyczy to również należącej do Peliona sieci DOZ Aptek.

Zasada „apteka dla farmaceuty” pociągnie za sobą serię niesprawiedliwych wywłaszczeń. Trzeba liczyć się z tym, że tysiące młodych farmaceutów straci pracę, a absolwenci farmacji nie będą mogli znaleźć zatrudnienia po studiach. Projekt powstał bez jakichkolwiek wiarygodnych i aktualnych analiz, a także konsultacji eksperckich i społecznych, niezbędnych przy wprowadzaniu zmian, które będą miały wpływ na całe polskie społeczeństwo – dodaje Jacek Szwajcowski, Prezes Zarządu Pelion SA.