Pierwsza w Polsce instalacja do przetwarzania tonerów

instalacja tonerowa zdjęcie 3

W ciągu jednej godziny jest w stanie przetworzyć aż 800 kilogramów tonerów. Pierwsza w Polsce i jedna z niewielu w Europie instalacja do przetwarzania tonerów została uruchomiona przez MB Recycling, lidera w branży zbierania i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W ten sposób  polska marka staje się prekursorem w dziedzinie nowoczesnego recyklingu.

Rozwojowy sektor

Drukujemy dużo, a będziemy jeszcze więcej. Wartość światowego rynku tonerów szacuje się dziś na 19,13 mld dolarów, a wedle amerykańskich szacunków Reports and Data liczba to wzrośnie do ponad 28 mld dolarów w 2027. Wzrost ten podyktowany jest rosnącym popytem na atramenty zwłaszcza w kontekście opakowań i druku komercyjnego, które odpowiadają za ponad 40% dochodów tego segmentu. „Zgodnie z obowiązującymi od 5 lat unijnymi przepisami tonery stanowią zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który wymaga właściwego przetworzenia. Dlatego tak istotne są innowacyjne rozwiązania w kontekście recyklingu tonerów” – mówi Paweł Kozieł, dyrektor ds. technicznych i wdrożeń MB Recycling.

Proces od środkainstalacja tonerowa zdjęcie 1

Pierwsza w kraju instalacja do przetwarzania tonerów pozwala na ich szybki i całkowicie bezpieczny recykling, a sam proces jest w pełni zautomatyzowany.Operator podaje kasetę tonerową  do podajnika, skąd trafia do rozdrabniacza, tam następuje rozdrobnienie kasety, po czym kolejnym etapem jest separacja  proszku tonerowego od  metali żelaznych, nieżelaznych oraz tworzyw sztucznych, które ponownie wracają na rynek. Hermetyzacja całego procesu czyni go całkowicie bezpiecznym” – tłumaczy Paweł Kozieł. Z tonerów można odzyskać m.in. stal, miedź, aluminium i tworzywa sztuczne, które mogą być ponownie wykorzystane w przemyśle samochodowym, drogowym czy budowlanym.instalacja tonerowa zdjęcie 2

Potencjał do wykorzystania

Instalacja może przetwarzać zarówno tonery atramentowe, jak i proszkowe, „Instalacja niesie ze sobą olbrzymi potencjał i wychodzi naprzeciw potrzebom rynku. Przedsiębiorstwa, instytucje publiczne, szkoły, firmy reklamowe, drukarnie, producenci opakowań – zaryzykowałbym twierdzenie, że nie ma dziś firmy, która nie korzystałaby z drukarki czy innych urządzeń do kopiowania. Jednocześnie zużyte tonery stanowią trudny odpad, z którym wiele osób nie wie jak właściwie postąpić. Dlatego z jednej strony warto mówić o tym, że tonery to elektryczne śmieci, a także ułatwiać ich szybkie i bezpieczne oddanie” – mówi Bartłomiej Hajduk, prezes MB Recycling. Odbiór tonerów następuje z zachowaniem wszystkich procedur prawnych. „Działamy w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa” – zaznacza ekspert MB Recycling  Tomasz Wirecki. „Dokładamy starań, aby odbiór tonerów z firm i instytucji przebiegał w ciągu kilku dni od zgłoszenia na infolinii 572-102-102. Wszystko w trosce o środowisko i wygodę klienta” – dodaje.