Po raz pierwszy w historii światowe wydatki na usługi IT przekroczą poziom biliona dolarów

Oprogramowanie dla firmy – komu zlecić?

Zgodnie z najnowszą prognozą firmy analitycznej Gartner do końca br. firmy przeznaczą na usługi IT rekordową kwotę biliona dolarów. Globalny rynek usług IT rósł będzie do 2020 r. w tempie 4,7% rok do roku. Może na tym skorzystać także Polska.

Jeśli prognozy firmy analitycznej się sprawdzą, w tym roku wydatki na technologie informatyczne będą wyższe niż w ubiegłym roku o ponad 40 mld dolarów.

Brexit napędzi outsourcing

Jednym z powodów jest rosnąca popularność outsourcingu IT. Globalne wydatki w tym obszarze będą rosły w tempie 5,8% rocznie do 2020 r. Zdaniem analityków duży wpływ na taki stan rzeczy będzie miał Brexit. Relokacja globalnych przedsiębiorstw spowoduje bowiem wzmożoną migrację zasobów firmowych do platform chmurowych. Daje się to zauważyć na przykładzie instytucji finansowych. Wyprowadzkę z Wielkiej Brytanii zapowiedziały już takie banki, jak HSBC, Deutsche Bank czy Citigroup. Analitycy JP Morgan twierdzą, że osiem największych amerykańskich i europejskich banków przeznaczy ok. 7,5 miliarda dolarów na działania związane z przeniesieniem operacji biznesowych poza granice Zjednoczonego Królestwa. Może skorzystać na tym Polska.

Outsourcing procesów biznesowych to bardzo ważny sektor polskiej gospodarki, w którym zatrudnienie znalazło już ponad 200 tys. specjalistów. Warto zauważyć, że nasz kraj zyskuje na znaczeniu i stajemy się już nie tylko centrum outsourcingu prostych procesów biznesowych i backofficowych, ale coraz częściej także IT, przetwarzania danych czy też R&D. Wynika to z relatywnie niskich kosztów, rozbudowanej infrastruktury teleinformatycznej i dostępu do wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli Brexit rzeczywiście spowoduje migrację części brytyjskich firm do Europy, to mogą na tym skorzystać polskie przedsiębiorstwa świadczące usługi dla zachodnich korporacji. My już zauważamy z ich strony większe zainteresowanie outsourcingiem – przekonuje Sylwester Biernacki, prezes zarządu Atmana, lidera polskiego rynku data center.

Zdaniem respondentów ogólnoświatowego badania IT Outsourcing Survey, przeprowadzonego przez firmę KPMG, Polska jest drugą najbardziej atrakcyjną na świecie lokalizacją pod kątem usług outsourcingu IT. Wśród państw Europy Wschodniej ankietowani wskazali Polskę jako najbardziej dojrzały rynek tego typu usług.

Technologie głównym czynnikiem rozwoju

Wzrost nakładów na usługi IT wynika również z faktu, że zarządzający uznają technologie za swoje najważniejsze aktywo, które będzie odpowiadać za generowanie zysków na przestrzeni najbliższych lat. Dwie trzecie spośród 800 ankietowanych przez firmę Korn Ferry prezesów i menadżerów przyznało, że technologie są najważniejsze w tworzeniu wartości biznesowej ich firm. Aż 40% badanych dostrzega z kolei, że akcjonariusze kładą nacisk przede wszystkim na inwestowanie w zasoby fizyczne, takie jak technologie, a dopiero w następnej kolejności w zasoby ludzkie.

Według Gartnera wartość wydatków firm na usługi IT do końca 2020 r. powinna przekroczyć już 1,2 biliona dolarów i stanowić będzie blisko 30% wszystkich globalnych nakładów związanych z teleinformatyką. Te wyniosą wówczas 4,2 bln dolarów.