Polska gospodarka zwalnia. Umowa graniczna Wielkiej Brytanii z Irlandią

0

Dane z polskiej gospodarki słabsze od oczekiwań, ale to wciąż wzrost. Donald Trump wyszedł z propozycją kompromisu względem demokratów, ale szanse na porozumienie są niewielkie. Theresa May dalej walczy o Brexit.

Polska gospodarka rośnie wolniej

Piątkowe dane pokazały, że wyniki makroekonomiczne z ostatnich lat będzie nam ciężko utrzymać. Produkcja przemysłowa rośnie o zaledwie 2,8%, przy oczekiwaniach analityków na 5,1%. Słabiej wypadł też wzrost wynagrodzeń. Płace w grudniu wzrosły o 6,1% w ujęciu rocznym. Spodziewano się wzrostu o 7,3%. Dane te były oczywiście słabsze od oczekiwań, co nie było dobrym sygnałem dla złotego. Z drugiej strony produkcja przemysłowa wciąż rośnie i to nie symbolicznie, a wzrost płac o 6,1% to w gospodarkach zachodnich niemal nieosiągalny pułap.

Trump łagodzi podejście

Z powodu impasu budżetowego spowodowanego niechęcią Demokratów do budowy muru na granicy z Meksykiem niepokój na rynkach rośnie. Wczoraj pojawiła się propozycja prezydenta USA mająca dać 3 lata ochrony dla osób, które wjechały do USA przed osiągnięciem pełnoletności na zalegalizowanie swojego statusu w zamian za środki na mur. Brzmi to z jednej strony jak kompromis, z drugiej komentatorzy zwracają uwagę, że bazując na wypowiedziach opozycji mającej większość w Izbie Reprezentantów, i tak nie zostanie przyjęta.

Umowa graniczna Wielkiej Brytanii z Irlandią

Theresa May stara się rozwiązać jeden z palących problemów umowy brexitowej, czyli granicę lądową pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią. Problemem jest fakt, że obecny mechanizm de facto wymuszał pozostanie w unii celnej oraz wspólnym rynku. To właśnie ten mechanizm budzi sprzeciw części przedstawicieli Partii Konserwatywnej, która to głosowała przeciwko własnej premier w trakcie głosowania umowy brexitowej. Jest to również ukłon w stronę Partii Unionistów, która ma co prawda zaledwie 10 posłów, ale to oni pozwolili oddalić wotum nieufności dla premier po przegranym głosowaniu umowy brexitowej.

Czytaj również:  Zmiany w Galerii Bronowice w Krakowie

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów. Jest to po części spowodowane dniem wolnym w USA z okazji Dnia Martina Luthera Kinga. Z tego właśnie powodu można spodziewać się mniejszej aktywności inwestorów w godzinach popołudniowych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl