Premium RE Summit już za nami!

0

11 czerwca w hotelu Sheraton w Warszawie odbyła się konferencja Premium RE Summit organizowana przez Executive Club. Wydarzenie to zrzeszyło grono przedstawicieli polskich i zagranicznych spółek, którzy debatowali podczas czterech paneli dyskusyjnych. Wśród tematów podejmowanych podczas wydarzenia były: rozwój powierzchni biurowych i magazynowych w Polsce, wyzwania stojące przed branżą handlu detalicznego oraz kierunki rozwoju rynku nieruchomości z perspektywy inwestora.

Szczyt otworzyło wystąpienie Katarzyny Włodek-Makos – Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m. st. Warszawy, która w swoim przemówieniu zwróciła szczególną uwagę na szeroką współpracę stolicy z inicjatywami wspierania rozwoju gospodarczego oraz z przedstawicielami biznesu. „Rozwój gospodarczy stolicy to siła lokalnych firm oraz ich kreatywnych menadżerów i pracowników. Warszawa pozostaje liderem na rynku inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej i widoczny jest stały napływ globalnych graczy, ale naszą ambicją jest konkurowanie z innymi, zachodnioeuropejskimi miastami na polu tworzenia otoczenia sprzyjającego inwestorom”.

Polska liderem regionu CEE

Pierwszy panel dyskusyjny zainicjowała moderatorka, Mira Kantor-Pikus – Partner, szef Doradztwa funduszowego, dłużnego i finansowania strukturyzowanego, Rynki Kapitałowe, Cuchman&Wakefield, która odniosła się do statystyk dotyczących rynku inwestycyjnego w Europie Centralnej i Wschodniej (CEE) w ostatnich latach. Prelegenci zwrócili uwagę, że tylko w ubiegłym roku suma wszystkich transakcji nieruchomościowych w Polsce wyniosła 5 mld euro, co stanowiło najwyższy wynik w rejonie CEE. Prelegenci wśród, których byli Anna Duchnowska – Starszy Dyrektor ds. zarządzania aktywami, Szef Operacji w Polsce, Invesco Real Estate, Adam Gola – Prezes Zarządu, Pocztylion – Arka Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A, Mirosław Januszko – Prezes Zarządu, 6B47 Poland, Bartosz Puzdrowski – Dyrektor Zarządzający, Marvipol Logistics, Mariusz Rodak – Dyrektor Generalny, BPI Real Estate Poland, Christopher Siemienski – Szef Departamentu Rozwoju Biznesu i  Marketingu, CFE Polska podkreślili rekordowo niską stopę kapitalizacji na rynku nieruchomości. Doszli również do wniosku, że inwestorzy instytucjonalni w Europie muszą szukać alternatywnych rozwiązań na rynku, ponieważ produktów typowo komercyjnych jak biura i centra handlowe czy logistyczne, jest za mało względem panującej konkurencji. Dyskutanci zauważyli też, że należy ostrożnie podchodzić do inwestycji, zwłaszcza na polu finansowania, ponieważ przegrzany rynek powoduje ryzyko związane z niewypłacalnością.

Czytaj również:  Katarzyna Włodek-Makos nowym Senior Associate w Colliers International

Rola nowych technologii w branży retail