Prezentacja multimedialna – czego unikać?

Prezentacja multimedialna – czego unikać?

Przygotowywanie interesujących prezentacji to bardzo ważna umiejętność. Pomoże w zdobywaniu partnerów biznesowych oraz przedstawieniu osiągniętych wyników przełożonym oraz współpracownikom. Jednak nie łatwo jest stworzyć prezentację, która utrzyma uwagę odbiorców i zostanie przez nich zapamiętana.

Niezależnie od tego, czy prezentacje są tworzone na potrzeby biznesu, nauki, czy jeszcze innych dyscyplin – zwykle ich słabe punkty są podobne. Jak tworzyć profesjonalne i ciekawe prezentacje multimedialne i uniknąć najpopularniejszych błędów?

Mów – nie czytaj

Unikanie czytania tekstu to podstawowa zasada publicznych wystąpień. Informacje podawane w takiej formie zwykle są monotonne i nieatrakcyjne dla słuchacza. Osoba, która musi czytać podczas prezentacji, może być odbierana jako niepewna siebie i tego, co mówi. W ten sposób trudno więc pokazać, że jest się w danej dziedzinie specjalistą. Czytanie z kartki lub wprost ze slajdów to najczęstszy i jednocześnie największy błąd podczas wygłaszania prezentacji. Dlatego warto wielokrotnie przećwiczyć swoje wystąpienie i wygłosić je z pewnością siebie i odwagą. Aby ułatwić sobie zadanie, warto przygotować plan prezentacji. Może on być widoczny przez cały czas, również dla słuchaczy. Ułatwi to zachowanie porządku wystąpienia i pozwoli odbiorcom ocenić, w którym miejscu prezentacji znajdują się w danej chwili.

Zadbaj o estetykę

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest strona wizualna prezentacji. Większość osób, które często uczestniczą w takich wydarzeniach, zna na pamięć podstawowe szablony z PowerPointa. Dlatego, żeby przykuć ich uwagę, trzeba wykazać się kreatywnością. Prezentacja składająca się z samego tekstu jest mało interesująca, jednak nadużywanie klipartów i stockowych zdjęć także nie jest dobrym pomysłem. W taki sposób łatwo wypaść na osobę nieprofesjonalną. Trzeba zachować balans między atrakcyjnością wizualną a merytorycznością treści. Można także skorzystać z usług firm, które stworzą spersonalizowaną oprawę graficzną dla wystąpienia.

Żartuj, ale z wyczuciem

Dobry żart, który szczerze rozbawi słuchaczy to cenne urozmaicenie wystąpienia. Jednak wiele rzeczy może w takiej sytuacji pójść nie tak. Po pierwsze – dowcip musi być taktowny. Trzeba go dostosować do okoliczności i odbiorców. Publiczne opowiadanie żartów, które rozśmieszą widownię i nie wzbudzą poczucia zażenowania to trudna sztuka. Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni swoich konferansjerskich zdolności – lepiej odpuścić. Łatwiejszym sposobem na zaangażowanie publiczności będzie odwołanie się do własnego doświadczenia w danej dziedzinie lub zobrazowanie omawianego zjawiska przy pomocy anegdoty. Takie formy wypowiedzi zwykle wychodzą prezentującym naturalnie i pomagają podkreślić przekaz.

Wybierz najważniejsze zagadnienia

Często popełnianym błędem jest też tworzenie zbyt obszernych i szczegółowych prezentacji. Pasjonatowi, czy ekspertowi w danej dziedzinie zwykle wydaje się, że wszystkie informacje jej dotyczące są szalenie ważne i ciekawe. Jednak odbiorcy mogą nie podzielać tego wrażenia. Dlatego warto skupić się na najistotniejszych i najbardziej przydatnych informacjach i trzymać się planu, aby nie zabłądzić w rozległych dygresjach i ciekawostkach.