Produkcja przemysłowa w Polsce wrosła szybciej niż tego oczekiwano

forex analiza raport

W tym tygodniu z polskich danych makroekonomicznych największą rolę odegrały wyniki wrześniowej produkcji przemysłowej. Jej wzrost (o 8,8% r/r) okazał się szybszy niż oczekiwano. Wynik ten niestety trochę osłabił nieco wyższy wskaźnik rocznego wzrostu cen produkcji przemysłowej (10,2% r/r). Wysokie ceny i problemy z dostawami trapią sektor produkcyjny w całej Europie. Z drugiej strony, choć przemysł w strefie euro spowalnia, w Polsce utrzymuje solidną dynamikę wzrostu.

Z innych danych z polskiej gospodarki warto również wspomnieć o wynikach z rynku pracy. Według danych we wrześniu płace wzrosły o 8,7% r/r, a wskaźnik zatrudnienia o 0,6 % r/r. Relatywnie optymistyczne były również wyniki sprzedaży detalicznej, które we wrześniu wzrosły o 0,2% m/m i 5,1% r/r (wyrównane sezonowo). Przewidujemy, że pozytywny rozwój handlu detalicznego powinien być kontynuowany, gdyż konsumpcję napędza rosnące zatrudnienie, a przede wszystkim wyższe płace.

Złoty osłabił się w tym tygodniu i w piątek rano był na poziomie 4,61 PLN/EUR. Obecnie, zamiast negatywnego rozwoju gospodarki, umocnieniu złotego przeciwdziała niepewność co do przyszłego rozwoju sytuacji gospodarczej na świecie oraz napięcia polityczne między UE a polskim rządem. Z kolei euro umocniło się wobec dolara i na koniec tygodnia para walutowa USD/EUR oscylowała na poziomie 1,164.

Marta Pavlik, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA