Przechowywanie danych: Trendy i prognozy na kolejne lata

0
Adam Kostecki, specjalista do spraw rozwoju i bezpieczeństwa Kroll Ontrack
Adam Kostecki, specjalista do spraw rozwoju i bezpieczeństwa Kroll Ontrack

Stare technologie przechowywania danych ustępują miejsca nowszym. Sprawdźmy prognozy na kolejne lata i spójrzmy wstecz na kilka ostatnich wydarzeń. Czy w 2020 roku nadal będziemy korzystać z dysków HDD?

W ciągu ostatnich kilku lat w obszarze odzyskiwaniu danych i technologii przechowywania danych obserwowaliśmy rozwój pamięci typu flash, ogromny wzrost wykorzystania infrastruktury o wysokim stopniu konwergencji oraz nasilające się ataki wirusa typu ransomware. Rok 2017 upłynie pod znakiem poszukiwania ciągłych zmian w technologiach stosowanych w centrach danych, wdrażania dodatkowych mechanizmów szyfrowania danych oraz pod znakiem zwiększonego nacisku na bezpieczeństwo informacji w przedsiębiorstwach.

Technologie Flash i SSD kontynuują ekspansję na rynku technologii przechowywania danych

Nasze urządzenia osobiste stają się coraz mniejsze i są w stanie przechowywać jeszcze więcej danych. Tak samo jest w przypadku technologii pamięci masowych dla przedsiębiorstw. Technologie Flash nadal zmieniają rynek w zawrotnym tempie. Koszt dysków SSD nadal jest wyższy niż koszt tradycyjnych dysków HDD, a wiele przedsiębiorstw stosuje rozwiązania hybrydowe. W Kroll Ontrack zaobserwowaliśmy wzrost liczby napędów hybrydowych wymagających odzyskiwania danych aż o 239% w porównaniu z poprzednim rokiem! Przedsiębiorstwa czerpią korzyści z wykorzystania tego typu technologii przechowywania danych, gdyż są znacznie szybsze, wydajniejsze i zużywają mniej energii.

Rozwój infrastruktury hiperkonwergentnej

Na swojej liście trendów Kroll Ontrack zanotował wzrost znaczenie systemów hiperkonwergentnych jako wiodącej innowacji w architekturze IT. To rozwiązanie, które konsoliduje zasoby pamięci masowej poprzez uruchomienie odpowiedniego oprogramowania na sprzęcie dowolnego producenta. Zdecydowanie ułatwia to zarządzanie systemami informatycznymi. Wykorzystanie infrastruktury hiperkonwergentnej doprowadzi w przyszłości do całkowitej automatyzacji działania centrów danych. Zaobserwowaliśmy, że odzyskanie danych z tych złożonych systemów wymaga często niestandardowych rozwiązań, ponieważ dane są w pełni zintegrowane z jednostką, co utrudnia uzyskanie dostępu do sektora na poziomie dysków.

Nowe konfiguracje pamięci masowej nie stanowią jedynego wyzwania podczas pracy z infrastrukturą hiperkonwergentną. Systemy te mają bardziej intuicyjny interfejs użytkownika i na pierwszy rzut oka wydają się łatwiejsze w konfiguracji. W rezultacie organizacje zatrudniają mniej wyspecjalizowane osoby do obsługi systemów hiperkonwergentnych, które mogą nie mieć odpowiedniej wiedzy potrzebnej do rozwiązania bardziej złożonych problemów. To stwarza nowe wyzwania, zwłaszcza gdy kopie zapasowe muszą być zweryfikowane lub gdy nastąpi utrata danych. Niemniej jednak wygląda na to, że przedsiębiorstwa będą kontynuować przenoszenie danych do środowisk hiperkonwergentnych ze względu na szereg zalet, jakie niesie za sobą to rozwiązanie.

Czytaj również:  Konsumenci chętnie korzystają z RODO

Ataki ransomware coraz częstsze, prognozy nie napawają optymizmem