Przegląd wydarzeń następnego tygodnia 16.12 – 20.12

Konrad Białas
Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Ostatni regularny tydzień w tym roku zapowiada się optymistycznie w klimacie zbudowanym na porozumieniu handlowych USA i Chin oraz wyparowaniu ryzyka bezumownego brexitu. Ale przy odstawieniu na bok czynników geopolitycznych, wzrasta znaczenie danych makro, a tu ciągle nie widać solidnych oznak przyspieszenia ożywienia. Rynki mogą być pełne nadziei na poprawę, ale kredyt zaufania nie będzie wieczny.

Przyszły tydzień: PMI, Ifo, BoE, Riksbank, Norges Bank, BoJ, rynek pracy z Australii, PKB z NZ, CPI z Kanady

USA

W USA indeksy PMI (pon), NY Empire State (pon) czy Philly Fed (czw) powinny pomóc określić kondycję aktywności biznesu, szczególnie kiedy ostatnie szacunki ISM pozostawiły mieszane nastroje. Mocne odczyty w połączeniu z pasywnym Fed i solidną postawą rynku pracy powinny budować obraz przyjazny bardziej ryzyku i rynkowi akcji, a niekoniecznie dla USD.

Strefa euro

W strefie euro wskaźniki PMI (pon) mogą zasygnalizować próby odbijania w przemyśle, ale ciekawszym będzie, czy sektor usługowy „nie zaraził się” apatią? Przy nowych strajkach we Francji ryzyka przeważają po stronie rozczarowania. W Niemczech indeks Ifo powinien wzrosnąć, odzwierciedlając poprawę w indeksach ZEW i Sentix. Byłoby to miłym impulsem dla kupujących EUR, którzy powoli odzyskują inicjatywę.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii porządkowanie po wyborach z formowaniem nowego rządu, expose premiera (czw) i potencjalnym rozpoczęciem prac nad ustawą brexitowa (pt). Z danych w następnym tygodniu trudno będzie odsiać niepewność o wynik wyborów i przyszłość brexitu, więc do wahnięć względem prognoz należy podchodzić z rezerwą. Posiedzenie Banku Anglii (czw) powinno przynieść utrzymanie stopy procentowej bez zmian, ale przy dysydentach chcących cięcia. Ostatnim razem było ich dwóch – większa liczba podsienie ryzyko obniżki na początku przyszłego roku. GBP może być ponownie wrażliwy na czynniki makro, szczególnie przy nawisie długich pozycji budowanych przed wyborami.
W Szwecji Riksbank idzie pod prąd i niemal na pewno dokona podwyżki stóp procentowych (czw). Świadomość ryzyk wynikających z ujemnych stóp procentowych skłania bank do podwyżki, pomimo zagrożeń dla perspektyw inflacji i wzrostu. W projekcji bank powinien zasugerować brak zmian w przyszłym roku, co powinno być neutralne dla SEK. Korona ma potencjał do umocnienia, o ile klimat globalny nie będzie generował nieprzyjemnych niespodzianek.

Norwegia

Dla odmiany Norges Bank (czw) nie dokona zmian w poziomie stóp procentowych. Dane od ostatniego posiedzenia nie zmieniły obrazu gospodarki, co powinno prowadzić do utrzymania dotychczasowego nastawienia z neutralną ścieżką na kolejne miesiące, ale z podtrzymaniem wyższego prawdopodobieństwa dla podwyżki. Jeśli to by uległo zmianie, NOK będzie tracił.

Polska

W Polsce mamy wysyp danych makro (śr-pt), które (pomijając wahania sezonowe) powinny wskazać na stabilizację aktywności gospodarczej. Ponieważ RPP na każdym kroku potwierdza chęć utrzymania stóp procentowych bez zmian w 2020, a prawdopodobnie też i w 2021 r., dane nie są katalizatorem dla rynku walutowego. EUR/PLN wrócił do korytarza utrzymywanego przez większość czasu w ciągu ostatnich 18 miesięcy (4,26-4,32) i nie sądzimy, aby miał z niego się wychylać.

Japonia

Na grudniowym posiedzeniu Bank Japonii (śr-czw) powinien utrzymać parametry polityki monetarnej bez zmian. Przy innych głównych bankach (głównie Fed) przechodzącym w tryb wiat-and-see, BoJ nie musi kontrować dodatkowym luzowaniem. Szczególnie, że każde posunięcie byłoby bardzo ryzykowne w skutkach ubocznych dla sektor bankowego. JPY może skupić się na wycenie ryzyka globalnego.

Australia i Nowa Zelandia

W Australii wydarzeniem tygodnia będzie raport z rynku pracy (czw). Niski przyrost zatrudnienia lub kolejny ubytek miejsc pracy może podbić stopę bezrobocia do 5,4 proc., co otwiera dyskusję o kolejnej obniżce stopy procentowej na najbliższym posiedzeniu w lutym. To może hamować umocnienie AUD wynikające z korzystnego wpływu czynników globalnych. W Nowej Zelandii brak paniki w szeregach RBNZ i poprawa w indeksach aktywności biznesowej stały się paliwem do odbicia NZD. Odczyt PKB za III kw. (śr) może podtrzymać ten trend.

Kanada

Informacje o finalizacji prac na USMCA, pozytywny sentyment globalny i wyższe ceny ropy tworzą razem klimat przyjazny umocnieniu CAD lub przynajmniej utrzymaniu USD/CAD na miesięcznych minimach. Ale w tle czai się ryzyko gołębiego zwrotu Banku Kanady po tym, jak spekulacje obudził silnie rozczarowujący raport z rynku pracy. W następnym tygodniu testem zaufania będą dane o inflacji (śr) – słaby odczyt odsuwający inflację od celu 2 proc. wzmocni gołębie oczekiwania.

Konrad Białas
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.