Przygotuj się na przyszłe dane makroekonomiczne 03.07.2018

Przygotuj-się-na-przyszłe-dane-makroekonomiczne-03.07.2018.jpg

W przyszłym tygodniu zostanie opublikowane kilka ważnych informacji, które mogą w dużej mierze wpłynąć na notowania poszczególnych walut. Pierwsze ważniejsze dane zostaną opublikowane dopiero we wtorek. W nocy poznamy australijską koniunkturę w przemyśle wg NAB. Natomiast o godzinie 9:30 brytyjski bilans handlowy.

Środa będzie emocjonująca, szczególnie dla Kanady. Jednak jako pierwsze przyjadą dane z Australii – optymizm konsumentów wg. Westpac. O 9.00 odbędzie się spotkanie członków ECB. Z kolei dopiera na godzinę 15.00 zaplanowano publikację kanadyjskich stóp procentowych.

Czwartek będzie najciekawszym dniem dla inwestorów na rynku amerykańskich obligacji. Z USA napłyną informacje na temat inflacji CPI. Na ostatni dzień sesji zaplanowano jedynie jedną publikację z USA – indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Kanada – stopy procentowe

Publikacja kosztu pieniądza została zaplanowana na 11 lipca na godzinę 15:00. Z 81,2 procentowym prawdopodobieństwem zostaną podniesione o 25 punktów bazowych. Rynek praktycznie w pełni wycenił możliwą podwyżkę, dlatego zmiana stóp procentowych nie doprowadzi do dużego ruchu na parach walutowych z dolarem kanadyjskim. Większym zaskoczeniem byłoby pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

canada

Źródło: Bloomberg

Stany Zjednoczone – inflacja

Od ostatniego kryzysu banki centralne zalały rynek finansowy płynnością. Bankierzy chcieli zobaczyć stabilna inflację, przeważnie w okolicy 2 albo 2.5 procenta. Gdyby cel został wcześniej zrealizowany, to stopy procentowe dawno zostały podniesione. Dlatego na dzień dzisiejszy publikowany CPI jest jednym z ważniejszych wskaźników makroekonomicznych.

Ostatnie podwyżki stóp procentowych tylko na chwile zatrzymały wzrost inflacji, aktualnie po raz kolejny zaczęła rosnąć. Inflacja zostanie opublikowana 12 lipca o godzinie 13:30. Jest na co czekać.

USA inflacja

Źródło: Admiral Markets

Wzrost inflacji powinien pozytywnie wpłynąć na notowania dolara amerykańskiego, ponieważ wzrost cen wspiera podwyżkę stóp procentowych oraz dalszego zacieśniania monetarnego. Z kolei niższa inflacja nie będzie wsparciem dla obecnej polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.

Instrument do obserwacji – WIG 20

Ostatnie kilka miesięcy dla kupujących było trudne, wszystko spowodowane globalną wyprzedażą na rynkach wschodzących. Ostatnie odbicie również było bardzo mizerne, ale jest światełko w tunelu. Jeżeli kupującym uda się przebić linię trendu spadkowego oraz strefę oporu w okolicy 2150 punktów, to strona kupująca otworzy sobie drogę do kontynuacji wzrostów w okolicę 2280 punktów. Zatem nie wszystko jest stracone. Z drugiej strony przebicie poprzedniego minima 2052 punktów da sprzedającym zielone światło do odwiedzenia psychologicznego poziomu 2000 punktów.

Notowania indeksu WIG 20, interwał dzienny

Notowania indeksu WIG 20, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets