Rada Polityki Pieniężnej ponownie podnosi stopy procentowe

forex 3

W tym tygodniu odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Z góry było wiadomo, że RPP ponownie podniesie stopy procentowe, kluczowym pytaniem było o ile. W rezultacie Rada podniosła główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, do 1,75%. Głównym bodźcem podwyżki jest inflacja, zarówno obecny gwałtowny wzrost cen, jak i zmiana jej percepcji w średnioterminowym horyzoncie. Prezes NBP A. Glapiński przyznał niedawno, że wysoka inflacja nie będzie kwestią przejściową, a szybszy wzrost inflacji utrzyma się przez dłuższy czas.

Przyglądając się bliżej decyzji NBP, nie sposób nie zadać pytania, czy podwyżka stóp jest wystarczająca. NBP wyznaczył cel inflacyjny na poziomie 2,5% z przedziałem wahań +/- 1 punkt procentowy, czyli w przedziale 1,5% – 3,5%. Obecnie inflacja w Polsce wynosi powyżej 7%, czyli naprawdę dużo powyżej celu inflacyjnego, a inflacja bazowa, czyli ta część inflacji, która lepiej obrazuje zmiany cen w polskiej gospodarce, jest mniejsza niż 5%. Według listopadowej prognozy NBP wysoka inflacja będzie się utrzymywać w ciągu całego przyszłego roku (prognoza 5,8%) i na górną granicę tolerancji, tj. 3,5%, dostanie się dopiero w I połowie 2023 r. Zdaniem NBP do końca 2023 roku inflacja nie powróci do celu inflacyjnego, który wynosi 2,5%. Biorąc pod uwagę, że bezrobocie w Polsce jest obecnie niemal na poziomie sprzed pandemii, oznacza to, że w połączeniu ze wzrostem PKB, w najbliższych kwartałach, silna presja wzrostowa na inflację konsumencką będzie eskalować po stronie popytowej. Z tego punktu widzenia obecny poziom stóp procentowych w Polsce jest niewystarczający, pomimo wzrostu w ostatnich miesiącach. Można więc oczekiwać, że w najbliższych miesiącach RPP będzie zmuszona do dalszych podwyżek stóp.

Kurs złotego w stosunku do EUR w tym tygodniu oscylował w przedziale 4,58-4,62 PLN/EUR, a do dolara w przedziale 4,06-4,09 PLN/USD. Kurs EURUSD również poruszał się w trendzie bocznym w przedziale 1,123-1,135 USD/EUR.
Magdalena Peterko, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA