Raport ADP nieco lepszy od prognoz

0

Dzisiaj poznaliśmy raport ADP publikowany przez firmę Automatic Data Processing. Dane dotyczą zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz poza rolnictwem za ubiegły miesiąc w Stanach Zjednoczonych. Raport powstaje w zbliżony sposób do oficjalnych danych, które są publikowane w pierwszy piątek miesiąca.

Raport jest uważany za barometr rządowych danych, ale często publikacje znacząco się rozmijają. Przykład to ostatnie dwa odczyty, które w przypadku ADP wyniosły około 180 tys., a NFP za maj wyniósł 38 tys., a w czerwcu znacząco więcej w okolicach 290 tys. Niemniej jednak odczyt raportu ADP spowodował lekkie umocnienie dolara amerykańskiego, a kurs pary EUR/USD zawrócił z 1,12. Czekamy teraz na oficjalne dane.

Drugi dzień z rzędu umacnia się polski złoty do wszystkich walut z G10. Pisaliśmy wczoraj, że EUR/PLN zmierza w stronę 4,31, frank po przełamaniu 4 złoty dojdzie do 3,97, a funt szterling sukcesywnie dąży do 5 złoty. Oczywiście w przypadku brytyjskiej waluty będzie to dłuższy scenariusz, a jeśli chodzi o dwie pozostałe, to wspomniane poziomy zostały już osiągnięte. Polski złoty mocno zyskuje po opublikowaniu najnowszego projektu ustawy frankowej, który jest dużo łagodniejszy, niż poprzednie wersje. Nasza waluta ma szansę dalej się umacniać, ale to będzie zależeć już od czynników globalnych. Jutro jest tak zwany „Super Czwartek” na Wyspach, a w piątek publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy.

Polski złoty na tle walut z G10

Źródło: Bloomberg

„Super Czwartek” w Wielkiej Brytanii to dzień, w którym swoje posiedzenie oraz konferencje ma Bank Anglii, a ponadto publikowany jest kwartalny raport dotyczący inflacji. Większość spodziewa się obniżenia stopy procentowej o 25 p.b. BoE zdecydowałby się na taki krok pierwszy raz od 2009 roku. Brak decyzji oznaczałoby silne spadki na giełdach i umocnienie funta szterlinga. Bank też może rozszerzyć program skupu aktywów QE. Jednak taki ruch jest mniej spodziewany przez rynek.

Czytaj również:  Ropa naftowa w przewidywalnym trendzie. Wzrost cen ulegnie korekcie

Bartosz Zawadzki
Dyrektor
Dział Strategii Rynkowych i Analiz