Redukcja wydobycia ropy pod znakiem zapytania. Wraca temat frankowy

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Inwestorzy z dystansem podchodzą do redukcji wydobycia ropy. Temat frankowy znów wraca i ponownie nie widać pomysłu na jego rozwiązanie. ZUS szacuje koszty obniżki wieku emerytalnego.

Co z redukcją wydobycia ropy?

Wczoraj rynek zareagował znacznymi spadkami cen czarnego złota na pogłoski o problemach z redukcją wydobycia. Pierwszym problemem były doniesienia o wysokości eksportu irackiego przez port w Basrze. Skoro tą drogą kraj eksportował w grudniu 3,5 miliona baryłek dziennie to znaczy, że po redukcji port obsługuje 80% wydobycia. Drugim ważnym problemem jest wydobycie w USA. Amerykanie nie brali udziału w rozmowach o redukcji wydobycia. Ze względu na rosnące ceny ilość odwiertów cały czas wzrasta. Zeszły tydzień był 10 z rzędu wzrostowym. W rezultacie nie można się spodziewać, że miejsce na rynku po redukcji wydobycia przez OPEC zajmie amerykańska ropa. Przekonanie to jest tym silniejsze, że na obecnym poziomie cen wydobycie z łupków jest rentowne. Nie może zatem dziwić, że w obliczu tych danych ropa straciła na wartości niemal 4%. W dół poszedł również rosyjski rubel.

Wraca temat frankowy

Skoro nie udało się rozwiązać problemów kredytów frankowych poprzez ich ustawowe przewalutowanie nie znaczy to wcale, że temat umarł. Obecnie pojawia się pomysł by zachęcać banki do porozumień z klientami. Dlaczego bank miałby proponować klientom warunki po których dobrowolnie zgodzili by się na konwersje? Rząd planuje zachęcić je ku temu poprzez mniej korzystne uwzględnianie kredytów frankowych w bilansach lub zwiększenie opodatkowania takich aktywów. W rezultacie może się okazać, że taniej będzie dla banków konwertować część kredytów. Czy wreszcie mamy długo oczekiwane rozwiązanie problemu? Najprawdopodobniej nie. Skoro wiemy ile miliardów złotych banki traciły na obowiązkowym przewalutowaniu, które dalej wielu kredytobiorców uważało za mało korzystne. Teraz banki stracą na tym nie mniej, no chyba, że klienci dobrowolnie zgodzą się na gorsze warunki. Zmieni się tylko jedna rzecz, jeżeli wzrost opodatkowania nie będzie aż tak uciążliwy by wymusić przewalutowania to skorzysta budżet.

Ile kosztuje przywrócenie wieku emerytalnego?

Zus opublikował szacowane koszty obniżenia wieku emerytalnego. Do końca kadencji obecnego rządu kwota dodatkowej dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych 25 miliardów złotych. Warto zwrócić uwagę, że jest to wzrost deficytu tego funduszu. Po Zsumowaniu z obecnymi brakami okazuje się, że wkrótce deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będzie przekraczał deficyt budżetowy.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl