Rekordowa liczba nielegalnych fabryk papierosów w 2016 r.

0

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w 2016 roku zatrzymali 540 osób  i zlikwidowali 26 nielegalnych fabryk papierosów. Zdecydowaną większość zatrzymanych stanowią Polacy – 383 osoby, 123 zatrzymanych posiadało obywatelstwo ukraińskie a 34 osoby inne narodowości, głównie państw bloku wschodniego. Biorąc pod uwagę, że w 2015 roku zlikwidowano 9 fabryk, ubiegły rok należy zaliczyć do rekordowych jeśli chodzi o uderzenie w zorganizowane grupy przestępcze wprowadzające na rynek podrabiane papierosy. Policjanci CBŚP zlikwidowali również 46 wytwórni krajanki tytoniowej i udaremnili wprowadzenie na rynek prawie 200 mln nielegalnych papierosów lub pochodzących z przemytu, a także zabezpieczyli ponad 300 ton tytoniu.

Jedną z bardziej spektakularnych spraw realizowanych przez funkcjonariuszy CBŚP była likwidacja największej fabryki papierosów na Dolnym Śląsku. Policjanci wrocławskiego CBŚP współpracując z funkcjonariuszami Nadodrzańskiego Oddziału SG i celnikami z Wrocławia namierzyli nielegalną produkcję papierosów w halach magazynowych w miejscowości Tarnówek (pow. polkowicki). Na miejscu zabezpieczyli Ponad 18 milionów papierosów i ponad 25 ton tytoniu i zatrzymali 15 osób, w tym 7 obywateli Ukrainy, trudniących się tym procederem. Straty Skarbu Państwa z tytułu działalności nielegalnej fabryki szacuje się na ponad 16 milionów złotych.

W przeciągu dziesięciu pierwszych tygodni ubiegłego roku, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali 7 fabryk papierosów. To przypomnienie najistotniejszych spraw:

Funkcjonariusze CBŚP, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i Izby Celnej w Warszawie zatrzymali na terenie powiatu grodziskiego 58 obywateli Ukrainy, którzy zajmowali się nielegalną produkcją papierosów. W trakcie przeszukania zabezpieczonych zostało ponad 5 milionów gotowych papierosów i półprodukty wartości blisko 5,5 miliona złotych. Wśród zatrzymanych było trzech organizatorów procederu. Wstępnie wyliczone straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego to ponad 6,5 miliona złotych.

Policjanci katowickiego CBŚP, w Zabrzu zlikwidowali największą linię produkcyjną i magazyn papierosów. Policjanci zabezpieczyli prawie 10 mln. wyprodukowanych papierosów i 6,5 tony tytoniu. Wartość zabezpieczonych maszyn to około 1 mln. złotych.  Funkcjonariusze ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działa na Śląsku i wyprodukowane nielegalnie papierosy przemycała do krajów Unii Europejskiej.

Czytaj również:  Teraz z eBay paczka z Chin w 15 dni

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem  było popełnianie przestępstw polegających m.in. na nielegalnej produkcji i wprowadzaniu do obrotu wyrobów akcyzowych. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności, która może być nadzwyczajnie obostrzona do lat 10.