Strona główna PATRONAT Relacja z 3 edycji międzynarodowej konferencji CEE SME Banking Conference

Relacja z 3 edycji międzynarodowej konferencji CEE SME Banking Conference

0
Relacja z 3 edycji międzynarodowej konferencji CEE SME Banking Conference

Po raz trzeci SME Banking Club zorganizował międzynarodową konferencję CEE SME Banking Conference w Polsce. W tym roku konferencja odbyła się w Krakowie – 23-24 listopada w Hotelu Park Inn by Radisson i Krakowskim Parku Technologicznym. Uczestnicy konferencji – bankowcy, przedstawiciele firm leasingowych, faktoringowych oraz fintechowych – przyjechali do Krakowa z 20 krajów.

Podczas pierwszego dnia konferencji w Krakowskim Parku Technologicznym odbył się panel na temat branży Fintech w Polsce i współpracy banków ze startupami. Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego, przedstawił Kraków na mapie ekosystemu startupowego w Polsce oraz mówił o tym, jak KPT wspiera rozwój współczesnej gospodarki i startupy. Thibaut Rouquette (the Heart Warsaw) przybliżył nam dlaczego i jak korporacje powinny współpracować z firmami Fintech. Michał Miszulowicz (BGŻ BNP Paribas) oraz Kamila Wincenciak (Alior Bank) opowiedziali o współpracy banków z firmami Fintech. A przedstawiciele firm fintechowych opowiadali o swoich przedsięwzięciach przez pryzmat ekosystemu startupowego oraz współpracy z korporacjami.

Drugi dzień Konferencji miał miejsce w sali konferencyjnej Hotelu Park Inn by Radisson i był poświęcony tematom transformacji cyfrowej oraz nowych rozwiązań w bankowości i produktach finansowych dla klientów MŚP.

Izabela Całusińska i Ewa Szerszeń (ING Bank Śląski) zaprezentowały proces zdalnego otwarcia konta dla klienta biznesowego. Elina Räsänen (Holvi, Finlandja) przedstawiła proces zdalnego otwarcia konta dla e-resydentów w ramach programu E-Residence w Estonii. Marek Sołtysiak opowiedział o działaniach Alior Banku wspierających rozwój firm z sektora MŚP. Mówił m.in. o portalu Zafirmowani.pl. Tamás Jósvai (OTP eBiz, Węgrzy) przedstawił cyfrowy portał OTP eBiz, uruchumiony dla klientów MŚP w Węgrzech. Wystąpienie Krzysztofa Pulkiewicza (BanqUP) dotyczyło zupełnie cyfrowej bankowości dla MŚP. Mariusz Zabrocki (iwoca Poland) mówił o szybkim dostępie do finansowania MŚP przez system iwoca, który udziela pozabankowych kredytów dla MŚP online, a także o potencjalnej współpracy w tym zakresie z bankami, brokerami finansowymi i platformami e-commerce, m.in. za pomocą otwartego API.

Odrębny panel był poświęcony usługom faktoringowym i leasingowym na rynku europejskim, jako że obserwuje się wzrost roli tych branż w finansowaniu firm z sektora MŚP.

Organizatorem Konferencji jest SME Banking Club – międzynarodowy klub bankowców MŚP, którego celem jest dostarczanie informacji o tym, co globalne i regionalne banki oraz inne instytucje finansowe oferują klientom MŚP.

Kolejna, czwarta już edycja konferencji CEE SME Banking Club Conference odbędzie się w Warszawie 1-2 listopada 2018 roku. Szczegółowe informacje na stronie internetowej: https://events.smebanking.club/ lub pod e-mailem [email protected]