RFID w systemach bezpieczeństwa zakładów przemysłowych

0
identyfikatory

Wypadki się zdarzają, to gorzka pigułka, którą musimy przełknąć. Wydarzenia losowe, awarie instalacji, działanie osób trzecich… W każdym systemie zabezpieczeń znajdzie się luka. Dlatego tak ważne jest to, by stale go usprawniać i uszczelniać.

Nowoczesne technologie w służbie bezpieczeństwa

Każdy zakład pracy musi wyznaczyć drogi ewakuacyjne, zadbać o szkolenia BHP, stroje robocze i wprowadzić jasno określoną identyfikację wizualną, z którą zapoznaje wszystkich zatrudnionych. Procedury ewakuacyjne powinien przyswoić, teoretycznie, każdy ale wiadomo, że w przypadku ewakuacji bywa różnie.

Istnieją jednak sposoby na to, by w razie wystąpienia sytuacji zagrożenia, zminimalizować potencjalne błędy, wynikające z pośpiechu, niepokoju, braku koordynacji pracowników. Jednym z nich jest RFID.

Technologia identyfikacji radiowej, stosowana jest w polskich firmach od lat. Zdalny, precyzyjny odczyt danych poprawia, ułatwia i przyspiesza procesy związane z identyfikacją pracowników i pojazdów, kontrolą uprawnień oraz monitoruje przebieg ewakuacji.

Kontrola wejścia/wyjścia z identyfikatorami RFID

Odbijanie karty na zakładzie powoli odchodzi do lamusa. Składanie ręcznych podpisów na listach ewidencji także, bo w przypadku firm zatrudniających więcej niż kilka/kilkanaście osób zabiera to cenny czas. Nowoczesne rozwiązania oparte o RFID powiadomią o obecności pracownika już w chwili przekroczenia przez niego drzwi wejściowych firmy.

Skuteczna, szybka i bezobsługowa kontrola, a wszystko za sprawą niewielkiego identyfikatora, w postaci karty, opaski czy breloczka. Wystarczy, aby był umieszczony w takim miejscu, w którym wychwyci go czytnik, np. w kieszeni lub plakietce przyczepionej do koszuli.

Spersonalizowane identyfikatory zapewniają nie tylko możliwość wejścia na teren zakładu, ale pozwalają także na kontrolę uprawnień poszczególnych osób. Każdy z nich możemy zaprogramować tak, aby umożliwiał konkretnym pracownikom dostęp do wybranych obszarów, np. magazynu narzędzi, kotłowni czy serwerowni. Nikt inny nie da rady otworzyć drzwi. To znacznie ograniczy ryzyko wypadków, błędów lub przekroczenia uprawnień.

Chipy RFID mogą także służyć do oznaczania pojazdów wjeżdżających na teren zakładu i systemy parkingowe sterowane RFID. Samochody pracowników czy stałych kontrahentów wyposaża się w specjalne etykiety (montowane najczęściej na szybie), które odczytywane są przez systemy czytników. Bez zbędnej papierologii, bez długich kolejek, wysiadania, składania podpisów czy przykładania karty, wszystko na odległość (kilku metrów). Dla pozostałych wydaje się przepustki tymczasowe.

Czytaj również:  Hakerzy atakują polskie firmy z branży finansowej, energetyki i transportu

RFID w systemach ewakuacji zakładu

Systemy RFID nie tylko skutecznie i precyzyjnie rejestrują obecność pracowników w chwili przekroczenia progu zakładu pracy. W sytuacjach awaryjnych odpowiednio skalibrowane układy czytników, wspierane przez dedykowany program komputerowy są w stanie stworzyć listę zatrudnionych, obecnych na terenie firmy i rejestrować fakt przejścia przez oznaczone drogi ewakuacyjne.

Cały system uruchamia się w chwili, gdy aktywowane są instalacje alarmowe. Na bieżąco aktualizowana baza danych pokazuje, kto i w jakim czasie opuścił miejsce pracy, a kto pozostał na terenie zakładu.

Precyzja odczytu najlepszych systemów tego typu oscyluje już w granicach 98%. To o wiele więcej niż w przypadku ręcznego odbijania kart lub tworzenie listy osób, na które w momencie zagrożenia nikt nie ma czasu. Wszystko dzieje się automatycznie, a w takiej sytuacji czas reakcji na wykrycie nieobecności jest elementem kluczowym dla akcji ratunkowych.

RFID jako standard? Już tak!

“RFID wykorzystywane jest od dawna, ale dopiero w ostatnich latach, wraz z przyspieszeniem rozwoju tej technologii, święci prawdziwe triumfy, stopniowo wypierając starsze, mniej efektywne technologie” – komentuje Jacek Krywult, specjalista ds. RFID.

Korzystają z niej zarówno małe firmy, jak i światowi giganci, tacy jak IKEA, Boeing czy General Motors. Skuteczność RFID, precyzja odczytu i fakt iż cały proces przebiega zdalnie, sprawia, że w okresie tzw. Przemysłu 4.0 identyfikacja radiowa nie jest już ciekawostką, a stała się standardem.

Źródło: www.pwsk.pl

PWSK – systemy RFID i kody kreskowe