Rynek czeka na odczyty z rynków pracy

0

Złotówka łapie niewielki oddech w końcówce tygodnia. Przed weekendem czekają nas jeszcze odczyty z rynków pracy, co może wpłynąć na zwiększoną zmienność na rynkach.

Chwila oddechu

Piątkowy poranek można uznać za dobry dla naszej waluty. Złotówka umacnia się bowiem w stosunku do głównych walut, tym samym choć trochę odreagowując ostatnie jej słabsze dni. Spowodowane one były nasilającymi się ryzykami w gospodarce. Mowa tu między innymi o kontynuacji sporu między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w sprawie wysokości nakładanych ceł. Dlatego też inwestorzy szukali bardziej bezpiecznych inwestycji, co przełożyło się na straty walut z koszyka EM. Tymczasem za euro zapłacimy 4,31 zł. Dolar amerykański wyceniany jest na 3,71 zł. Frank szwajcarski kosztuje 3,84 zł, a funt brytyjski 4,80.

ADP mało satysfakcjonujący

Wczoraj poznaliśmy odczyt raportu ADP ze Stanów Zjednoczonych. Niestety nie sprostał on oczekiwaniom rynków. Przedstawia on szacunkową zmianę zatrudnienia w USA. Jest on również uznawany za prognozę ostatecznych wyników publikacji tzw. “payrollsów”, jednakże jak już historia pokazała nie zawsze oba te odczyty są zgodne. Dane na temat sytuacji na rynku pracy w USA poznamy o godz. 14:30. Prognozy wynoszą 190 tysięcy. Warto zatem uważnie przyjrzeć się notowaniom dolara amerykańskiego w okolicy odczytu.

Nie tylko Stany

Również o godzinie 14:30 poznamy sytuację z rynku pracy w Kanadzie. Nie są to tak istotne dane dla inwestorów jak te z USA, jednak notowania dolara kanadyjskiego zazwyczaj mocno reagują w okolicy odczytów. Zatem warto również obserwować pary walutowe powiązane z kanadyjską walutą.

Zanim jednak poznamy dane zza oceanu czeka nas odczyt ze Strefy Euro. O godzinie 11:00 poznamy dynamikę PKB. Prognozy wynoszą 0,4% w ujęciu kwartalnym, z kolei rok do roku przewidywany jest wzrost na poziomie 2,2%.

Czytaj również:  Inwestycje polskich firm i instytucji rosną i pchają w górę PKB. Wciąż niewielki udział małych i średnich przedsiębiorstw

Mateusz Wielewicki – dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl