Rynek Pracy Specjalistów w sierpniu 2015 r

0

W sierpniu 2015 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 35 033 oferty pracy. W porównaniu do sierpnia 2014 roku (30 701 ofert) jest to wzrost o 14%. Najwięcej ofert pracy napłynęło z branż handel i sprzedaż, bankowość, finanse, ubezpieczenia oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Najwięcej pracy dla specjalistów było w województwie mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim.

 Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu spadła do 10%. To najniższy wynik od 2008 roku. Dane portalu Pracuj.pl potwierdzają utrzymującą się wzrostową dynamikę rynku pracy, jednocześnie wskazując na branże o największym zapotrzebowaniu na pracowników oraz najbardziej poszukiwanych specjalistów.

 Kluczowe branże

W sierpniu 2015 r. najwięcej ofert na Pracuj.pl pochodziło z branż handel i sprzedaż – było to 7229 ofert, co stanowiło 20% wszystkich opublikowanych w sierpniu ogłoszeń. Na drugim miejscu uplasowała się branża bankowość, finanse, ubezpieczenia; z niej pochodziło 5130 ofert pracy. Pozycję branż o dużym zapotrzebowaniu na pracowników utrzymują także telekomunikacja i zaawansowane technologie (2873 ofert), przemysł ciężki (2830 ofert) oraz budownictwo i nieruchomości, przemysł lekki, transport i logistyka.

Największe wzrosty liczby publikowanych ofert pracy, porównując rok do roku, zanotowano z takich branż jak budownictwo i nieruchomości – wzrost o 28%, przemysł lekki –  wzrost o 14% oraz handel i sprzedaż – wzrost o 13%. Znaczący wzrost (18%) odnotowano także w branży transport i logistyka. Sytuacja ta wynika, m.in. ze spadających cen paliw oraz ożywienia gospodarczego, które przekłada się na większy wolumen przewożonych towarów.

 Jakich specjalistów poszukiwano w sierpniu?

Podczas ostatniego miesiąca wakacji najwięcej ogłoszeń na Pracuj.pl pojawiło się dla specjalistów ds. handlu i sprzedaży – 12 996 ofert (wzrost liczby ogłoszeń o 11% rok do roku). Kolejną grupą poszukiwanych ekspertów byli specjaliści ds. obsługi klienta (wzrost zapotrzebowania o 24% rok do roku). Znaczący wzrost zapotrzebowania nastąpił także na specjalistów IT. W sierpniu 2015 r. pracodawcy skierowali do nich o 15% więcej ogłoszeń niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Czytaj również:  Zasada automatycznego wznowienia zawieszonej działalności gospodarczej i jej negatywne skutki dla przedsiębiorców

W sierpniu wiele ogłoszeń skierowano także specjalistów ds. finansów (15% ogólnej liczby ogłoszeń). Liczba ogłoszeń dedykowana tym ekspertom wzrosła o 4% w ujęciu rok do roku.

 W jakich województwach było najwięcej ofert pracy?

W sierpniu na Pracuj.pl najwięcej ogłoszeń o pracę opublikowali pracodawcy z województwa mazowieckiego, oferty pracy z tego województwa stanowiły 22% wszystkich ogłoszeń. Znacząca liczba ofert pojawiła się również w województwie dolnośląskim (10% wszystkich ogłoszeń), małopolskim  (10% wszystkich ogłoszeń), śląskim (9% wszystkich ogłoszeń) oraz wielkopolskim (8% wszystkich ogłoszeń).