Rynek złota w ofensywie

Złoto NBP
Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI
Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI

Impas na rynku złota – najwyższy od niemal dekady – nieco ustąpił w końcówce ubiegłego tygodnia, przynosząc lekkie ożywienie w wycenie tego kruszcu. Stagnację podtrzymywała umacniająca się od wielu miesięcy cena amerykańskiego dolara, jak też odreagowania na rynku EUR/USD.

Według ekspertów Aforti Exchange, złoto może w najbliższym czasie pójść w górę, a to za sprawą prawdopodobnego wyhamowania gospodarki USA i trudności amerykańskiego imperium z utrzymaniem dotychczasowego wzrostu, a co za tym idzie – osłabieniem cyklu podwyżek stóp procentowych. Świadczy o tym chociażby wypowiedź szefa FED z ubiegłego piątku (2018-08-24), który uzależnił kolejne podwyżki od aktualnej sytuacji gospodarczej oraz presji inflacyjnej, która może nieco zmaleć, jeżeli wojna celna z Chinami będzie się dalej rozwijać. Tym samym, inwestorzy mogą liczyć na wzrost cen na rynku złota.

Złoto w trendzie wzrostowym – analiza długoterminowa Aforti Exchange

Mimo problemów z większym odreagowaniem, notowania złota pozostają wciąż w trendzie wzrostowym. Po tym, jak rynek osiągnął poziom 1060 USD w końcówce 2015 roku, pierwsza połowa 2016 roku przyniosła znaczne odbicie, które zatrzymało się na strefie 1350 – 1395 USD. Zakres ten ograniczany jest dodatkowo przez 38.2-proc. zniesienie poprzedniej struktury spadkowej.

Wspomniana strefa była jeszcze raz testowana na początku 2018 roku i ponownie nie udało się jej pokonać. Co prawda lokalne maksimum wypadło nieco niżej niż szczyt z 2016 roku, ale technicznie jesteśmy w innym miejscu.

Dopóki rynek złota kwotowany jest powyżej poziomu 1150 USD, scenariuszem podstawowym jest rozwijanie trzeciej fali wzrostowej. Aktualnie jesteśmy na etapie pierwszej podfali inicjującej, a ostatnie miesiące 2018 roku są jej korektą. Jeżeli sierpień 2018 roku zakończy się w rejonie strefy 1200 – 1230 USD, omawiane założenie będzie wciąż aktualne. Z kolei trwały ruch powyżej poziomu 1230 USD – na przykład we wrześniu 2018 roku – potwierdzi gotowość do kolejnej próby pokonania strefy 1350 – 1395 USD.

2018-08-28 Aforti Exchange - notowania złota w układzie miesięcznym
Źródło: Aforti Exchange – notowania złota w układzie miesięcznym