Sektor usług prawniczych a rynek nieruchomości komercyjnych w Warszawie

Mikołaj Sznajder, Senior Associate Director, Dział Office, CBRE_media
Mikołaj Sznajder

Rynek usług prawniczych w Polsce jest w fazie aktywnego rozwoju, a Warszawa jest najbardziej rozwiniętym rynkiem w kraju z największą liczbą prawników. Najnowszy raport CBRE „Legal Sector in Warsaw” (Sektor Usług Prawniczych w Warszawie) prezentuje kondycję sektora oraz analizuje czynniki, które mają wpływ na jego rozwój, a co za tym idzie – rynek nieruchomości komercyjnych w Warszawie.

Mikołaj Sznajder, Senior Associate Director, Dział Office, CBRE_media
Mikołaj Sznajder, Starszy Zastępca Dyrektora, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE

„Ocenia się, iż globalnie nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na usługi prawne, jak dotąd w wielu krajach cały sektor nie powrócił do poziomu sprzed recesji. Wpływ kryzysu ekonomicznego skłonił rynek usług prawnych do znacznego przeobrażenia, a zwłaszcza do zmiany struktury modelu biznesowego, czego skutkiem jest przenoszenie usług do lokalizacji bardziej atrakcyjnych kosztowo. Natomiast sytuacja branży prawnej w Polsce jest odwrotna niż ta, która jest na świecie. Warunki panujące na warszawskim rynku usług prawniczych są zdecydowanie korzystniejsze od sytuacji rynku prawnego w takich krajach jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. Warszawa ze względu na atrakcyjne warunki finansowe, duży zasób nowoczesnej powierzchni oraz świetnie wykształconych prawników, od kilku lat jest wybierana przez firmy prawnicze na lokalizację swojego biznesu. Aktywność najemców z tego sektora nie słabnie i nie spodziewam się, żeby w najbliższych kwartałach miało to ulec zmianie.” komentuje Mikołaj Sznajder, Starszy Zastępca Dyrektora, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE

Ze względu na spadającą rentowność sektora w skali globalnej, międzynarodowe korporacje obniżają koszty działalności poprzez redukcję wynajmowanej powierzchni biurowej, bądź tzw. ‘off-shoring’, czyli przeniesienie swoich centrów usług wspólnych do lokalizacji o niższych kosztach utrzymania – głównym beneficjentem tego trendu w regionie CEE jest Polska. W Warszawie 75 największych kancelarii prawnych zajmuje obecnie ponad 105.000 mkw. powierzchni biurowej.

„Warszawa to globalnie rozpoznawalna i wiodąca lokalizacją dla sektora BPO/SSC w regionie Centralnej i Wschodniej Europy. Polską specjalnością jest obsługa firm w zakresie usług finansowych i księgowych oraz outsourcing IT. Outsourcingowy trend zyskuje na popularności również w sektorze prawnym. Przykładami międzynarodowych firm prawniczych, które zdecydowały się na ulokowanie swoich centrów usług wspólnych w Warszawie są m.in. DLA Piper, Linklaters oraz Dentons. W Warszawie międzynarodowe korporacje zwykle lokują swoje biura w najbardziej prestiżowych budynkach biurowych takich jak Rondo 1, Warsaw Financial Center oraz Q22 lub w reprezentatywnych kamienicach takich jak Jasna 26, Plac Małachowskiego czy Le Palais.” dodaje Piotr Pikiewicz, Starszy Konsultant, Dział Badań Rynku i Doradztwa, CBRE

Większość dużych firm prawniczych ceni sobie lokalizacje w centrum miast, aby być jak najbliżej swoich klientów. Wzrastająca konkurencja na rynku prawnym skutkuje dużym naciskiem na konkurencyjność cenową, dlatego też niezbędne jest przyjęcie rozsądnej polityki kosztowej. Wprowadzenie nowego środowiska pracy jest nie tylko sposobem na redukcję wynajmowanej powierzchni biurowej, ale również okazją do poprawy współpracy z klientami oraz współpracownikami, przyciągnięcia najlepszych absolwentów, a także zwiększenia elastyczności i wydajności pracowników.