Shoper sukces IPO – komentarz eksperta

Grzegorz Rudno-Rudziński
Grzegorz Rudno-Rudziński, Managing Partner, Unity Group

W ofercie publicznej spółki Shoper inwestorzy indywidualni złożyli ok. 2,7 tys. zapisów na ok. 8,3 mln akcji w wyniku czego średnia stopa redukcji wyniosła ok. 92,5%. Spółka sprzedała wszystkie oferowane akcje przy maksymalnej cenie. Wartość całej oferty wyniosła ok. 363 mln zł. Wkrótce debiut spółki na GPW.

To ważne wydarzenie dla polskiego e-handlu. Poniżej komentuje je ekspert Unity Group

Oferta publiczna Shopera – popyt w transzy inwestorów indywidualnych przekroczył podaż

Duże zainteresowanie akcjami Shopera nie dziwi – firmy rozwijające usługi dla środowiska e‑commerce rosną na fali coraz większej popularności zakupów internetowych, a udział w ofercie publicznej takiej platformy pozwala uczestniczyć w tym wzroście. Wiele firm wchodząc w e-commerce adaptuje innowację na zasadzie naśladowcy i to właśnie dla nich model SaaS jest wymarzonym rozwiązaniem. Obserwując ostatnie półtora roku, wiemy, że pewna jest tylko zmiana, dlatego spółki doskonalące rozwiązania chmurowe coraz odważniej inwestują w swoje technologie, zbierając równolegle dodatkowe środki konieczne do dalszych postępów nad platformami. Wybierają jednak różne modele finansowania. Shoper zdecydował się na ofertę publiczną, ONE B2B pozyskał kilka milionów złotych od inwestorów prywatnych, a CStore zbiera środki w modelu crowdfunding. 

Nie ulega wątpliwości, że spółki działające w szeroko pojętym e-commerce zbroją się. Na przykład kapitał własny spółki ONE Company (właściciela platformy ONE) to aktualnie ponad 6 mln zł (gromadzone poprzez wpłaty od inwestorów od roku 2018 roku), a po uwzględnieniu obecnie realizowanej transzy inwestycyjnej na 3,7 mln zł, wyniesie na koniec roku już 10 mln zł. Środki te prawie w całości są przeznaczone na rozwój platformy. W sukces firmy uwierzyło już kilka podmiotów – inwestorzy to 6 firm, których połączyła wiara w sukces rozwiązania All in ONE czyli sprzedaży klasycznej połączonej z eCommerce B2B (gotowymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia od zaraz) oraz eCommerce B2C (jako generator leadów dla platformy B2B, sposób na ściąganie ruchu na produkty). Dzięki finansowaniu powstał zupełnie nowy rodzaj systemu SaaS – OmniChannelPlatform (OCP), z którego korzysta m.in.  euroterm24.pl czy węgierska https://daniella.hu/. Unity Group podjęła decyzję o tej inwestycji, wierząc że rynek sprzedaży B2B będzie się masowo transformował i będzie potrzebował szybko wdrażanego i kompletnego rozwiązania całościowej sprzedaży – mówi Grzegorz Rudno-Rudziński, Managing Partner w Unity Group.