Słaba koniunktura Europy. Niskie bezrobocie w Polsce

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Kolejne dobre sygnały z polskiego rynku pracy – jesteśmy w czołówce europejskiej. Indeksy koniunktury przemysłowej potwierdzają nadchodzące spowolnienie. Wybory w Turcji osłabiają pozycję partii rządzącej.

Bezrobocie w Polsce

Stopa bezrobocia mierzona metodą BAEL stawia nas w czołówce europejskiej. Zaledwie 3,5% Polaków nie posiada pracy i aktywnie jej poszukuje. Niższe wartości pokazują tylko Czesi, Niemcy i Holendrzy. Tyle samo co Polska wskazują Węgrzy i Malta. Największe bezrobocie odnotowują kraje południa kontynentu – Włosi, Hiszpanie i Grecy. Już obecny wynik jest najniższym jaki osiągnęła Polska a w kolejnych miesiącach przez prace sezonowe powinno być tylko lepiej.

Indeksy PMI z Europy

Dane z indeksów PMI to wyniki ankiet wśród menedżerów odpowiedzialnych za zamówienia. Im wyższy wynik tym bardziej optymistycznie patrzą oni w przyszłość. 50 pkt symbolicznie oddziela rozwój od recesji. Strefa Euro osiągnęła niepokojący wynik 47,5 punktu. Był on o 0,1 punktu gorszy od oczekiwań. Za spadki odpowiadają głównie Niemcy, którzy spadli do 44,1 punktu wyraźnie odstając od europejskiej czołówki. Miły akcent pojawił się w danych z Polski. 48,7 punktu to teoretycznie dalej zapowiedź recesji, ale to aż 1,1 punktu powyżej oczekiwań analityków.

Wybory w Turcji

Wynik wyborów samorządowych w Turcji zgodnie z oczekiwaniami spowodował kilka sukcesów zjednoczonej opozycji. To na co zwraca uwagę wielu komentatorów to diagnoza problemu autorstwa Erdogana – gospodarka. Jest to z jednej strony dobry sygnał, że rządzący skupią się na ekonomii. Problemem jest jednak to, że prezydent dał się już poznać chociażby w przypadku stóp procentowych z wieloma twierdzeniami, które są niezgodne z obecnym stanem wiedzy z zakresu makroekonomii. Pytanie czy teraz również będzie ingerował, bo to może mocno utrudnić reformy. Z jakimi problemami mierzy się Turcja? Jest to przede wszystkim osłabiająca się i niestabilna waluta, spadek PKB, inflacja około 20% i rosnące bezrobocie. Nie są to warunki, w których rządzącym z łatwością wygrywa się wybory.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – sprzedaż detaliczna,
  • 16:00 – USA – raport ISM dla przemysłu.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl