Sprawdź dane makroekonomiczne zaplanowane na przyszły tydzień.

sprawdz-dane-makroekonomiczne-zaplanowane-na-przyszly-tydzien.jpg

Przyszły tydzień danych makroekonomicznych rozpocznie się od publikacji amerykańskiego PMI. Publikacja zaplanowana jest na 5 marca o godzinie 16:00. 6 marca poznamy australijski koszt pieniądza, oraz kanadyjski wskaźnik PMI. Według konsensu stopy procentowe w Australii mają pozostać na niezmienionym poziomie.

W środę czeka na nas koszyk danych makroekonomicznych z Australii, Strefy Euro, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Najważniejszą informacją będą kanadyjskie stopy procentowe, które według konsensusu również mają pozostać na niezmienionym poziomie.

Czwartek również będzie ciekawy, uwaga inwestorów skoncentruje się na konferencji prasowej ECB, która zaplanowana jest na godzinę 14:30, czyli 45 minut po publikacji stóp procentowych. Tutaj tak samo, jak w przypadku banku Australii oraz Kanady inwestorzy nie spodziewają się jakiejkolwiek zmiany. Niemniej jednak ze względu na konferencje warto obserwować rynek. ECB może odnieść się do zbyt drogiego euro oraz przyszłości polityki monetarnej.

W piątek stopy procentowe zostaną podane przez bank Japonii. Oprócz tego poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy, zatem jest na co czekać! Oprócz tego poznamy kanadyjską stopę bezrobocia.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Stany Zjednoczone – rynek pracy

9 marca o godzinie 14:30 poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy. prócz samych miejsc pracy poznamy stopę bezrobocia oraz czynnik, który przy neutralnej stopie bezrobocia jest najważniejszy – płaca godzinowa.

Stopa bezrobocia spada sukcesywnie od 2009 roku. Aktualnie znalazła się na poziomie 4.1 procenta, co sugeruje bezrobocie naturalne. Jest to wielkość bezrobocia w warunkach równowagi na rynku pracy. Jest to odsetek siły roboczej obejmujący tych, którzy nie chcą podjąć pracy przy płacy realnej zapewniającej równowagę i są dobrowolnie bezrobotni. W takich warunkach powinniśmy zobaczyć rosnącą inflacje oraz presję na wzrost płacy, jeżeli płaca pozostaje na takim samym miejscu, to mamy do czynienia z niezdrowym rynkiem pracy oraz zaniżoną stopą bezrobocia.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje na rynku możemy wyróżnić kilka scenariuszy zachowania dolara amerykańskiego po opublikowaniu danych makroekonomicznych.

EURUSD zachowanie kursu

Źródło: Opracowanie własne

Oczywiście powyższy scenariusz nie musi się sprawdzić, ponieważ w trakcie publikacji na rynek walutowy mogą wpływać inne czynniki.

Instrument do obserwacji – indeks dolara amerykańskiego

Wszystko wskazuje na to, że indeks dolara amerykańskiego pokona ostatni opór i powędruje dalej na północ. Po tak dużej deprecjacji waluty amerykańskiej korekta jest jak najbardziej zasłużona.

Notowania USDX, interwał dzienny

Notowania USDX, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Po przerwaniu oporu 90.44 punktów strona kupująca otworzy sobie drogą do kolejnego oporu wyznaczonego przez minimum z 2017 roku. Jeżeli stronie popytowej również uda się pokonać ten opór, to kurs będzie zmierzał w okolicę poziomu 91.50. Umocnienie indeksu przełoży się także na wyprzedaż EURUSD oraz pozostałych par walutowych z USD.

Dział Analiz Admiral Markets