Sprzęt RTV i AGD z nowymi etykietami energetycznymi. Potrzebna edukacja konsumentów

Michał Kanownik, Prezes Cyfrowej Polski
Michał Kanownik, Prezes Cyfrowej Polski

Od 1 marca, czyli już od najbliższego poniedziałku w życie wchodzą nowe etykiety energetyczne w skali od „A” do „G”. To oznacza, że ze sklepowych półek znikną produkty opatrzone kategoriami np. „A+” czy „+++”. – Nowe oznaczenie będzie bardziej przejrzyste, więc klientom łatwiej będzie odróżnić sprzęt najbardziej energooszczędny i najbardziej nowoczesny technologicznie od tego o niższych parametrach – mówi prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

Nowe etykiety, które zaczynają obowiązywać od początku marca przewidziane są dla czterech grup produktowych: lodówek i zamrażarek, pralek i pralko-suszarek, zmywarek oraz telewizorów i monitorów, w których wyświetlacze elektroniczne wynoszą powyżej 100 cm2. Podobne przepisy obejmą oświetlenie, ale dopiero od 1 września.

Zmiany są efektem rozporządzenia Komisji Europejskiej z 2017 r. Dzięki nowym etykietom konsumenci otrzymają prostsze, bardziej zrozumiałe informacje, dzięki którym łatwiej będzie można rozpoznać sprzęt najbardziej efektywny energetycznie. – W praktyce wejście nowych etykiet będzie oznaczało, że przez najbliższe miesiące sprzętem najbardziej efektywnym energetycznie będzie ten opatrzony klasą B lub C. Dopiero za jakiś czas pojawią się te z kategorii „A” – wyjaśnia Michał Kanownik.

Oprócz nowej skali, etykiety będą posiadały również kody QR, które po zeskanowaniu np. smartfonem odeślą nas do dodatkowych informacji, np. technicznych, dotyczących danego sprzętu.

Zdaniem prezesa Cyfrowej Polski konsumenci będą potrzebowali trochę czasu, by zapoznać się z nowym oznaczeniem sprzętów RTV i AGD. – Dlatego pomocne tu będą wszelkie kampanie informacyjne oraz informacje w mediach tak, by konsumenci nie czuli się zagubieni – dodaje Michał Kanownik. Kampanię promocyjną i edukacyjną – którą wspiera też Cyfrowa Polska – rozpoczęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Więcej informacji o nowych etykietach można znaleźć pod linkiem: www.gov.pl/klimat/etykiety-energetyczne.