Stopy procentowe w Polsce. Słabsze dane z Australii

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Dzisiaj poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych w Polsce. Australia przedłuża rekordowy ciąg kwartałów wzrostowych. Rezygnacja głównego doradcy prezydenta ds. ekonomicznych w USA.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce

Dzisiaj, zapewne około godziny 13:00, poznamy wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Analitycy są zgodni – nie należy spodziewać się na tym posiedzeniu zmian stóp procentowych. Zgodnie z przewidywaniami można tak samo powiedzieć na temat wszystkich posiedzeń do końca roku. RPP będzie najprawdopodobniej czekać na początek podwyżek w Unii Europejskiej, a na to się na razie nie zanosi. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na prognozy pojawiające się w tym temacie. Bank Morgan Stanley opublikował niedawno symulację, w której przewiduje, że stopy procentowe w Polsce wzrosną pod koniec 2019 roku. Oznacza to, że kredytobiorcy złotowi mają jeszcze przynajmniej 1,5 roku niskich odsetek od kredytów. Jaki wpływ będzie mieć to na waluty? Do momentu, kiedy inne państwa nie będą ruszać stóp procentowych, na razie żaden. Jednak w momencie podwyżek waluta kraju, który podnosi stopy procentowe, przeważnie się umacnia.

Słabe, aczkolwiek rekordowe dane z Australii

W nocy poznaliśmy wyniki wzrostu PKB z Australii. Tamtejsza gospodarka rośnie o 2,4% wobec oczekiwanych 2,5%. Warto natomiast zwrócić uwagę, że jest to już ponad 25 lat bez tzw. technicznej recesji. Mowa o powtarzającym się dwa kwartały z rzędu kwartalnym spadku PKB. Jest to światowy rekord i zarazem jedyny lepszy pod tym względem kraj od Polski. Jak zareagowały rynki walutowe? Zgodnie z przewidywaniami rekordy obchodzą inwestorów mniej niż twarde dane, a te były słabsze od oczekiwań. W rezultacie dolar australijski tracił na wartości po publikacji danych około 2 grosze.

Zmiana głównego doradcy ds. ekonomicznych w USA

Gary Cohn zrezygnował z tego prestiżowego stanowiska w Białym Domu. Powodem zmian jest niepodzielanie przez niego protekcjonistycznych działań prezydenta. Warto zwrócić uwagę, że Gary Cohn był jednym z głównych autorów ostatnich zmian w systemie podatkowym. Nie chce on jednak przewodzić wprowadzaniu odwetowych ceł na import metali przemysłowych. Następcę poznamy najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – bilans handlu zagranicznego,
  • 16:00 – Kanada – decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 16:30 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw,
  • 20:00 – USA – stenogramy z posiedzenia FOMC.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl