Tauron poszukuje startupów do rozwoju elektromobilności

samochód elektryczny elektromobilność

Nawet 550 tys. zł na rozwinięcie innowacyjnego projektu i możliwość komercyjnego wdrożenia – to korzyści, które czekają na startupy w programie Pilot Maker Elektro ScaleUp, w który zaangażował się TAURON. Zainteresowane startupy zapraszamy na infoday już 29 listopada w Warszawie.

– Celem programu Elektro ScaleUp jest połączenie potencjału start-upów z infrastrukturą, doświadczeniem i zasobami dużych firm. Wiemy, jak ważna dla młodych firm jest możliwość korzystania z doświadczeń większych uczestników rynku. Dla nas z kolei ważne jest wspieranie umiejętności młodych Polaków. Szczególnie istotne jest to w branżach innowacyjnych, a taką z pewnością jest elektromobilność. Wdrożenia, które powstaną dzięki programowi mogą zrewolucjonizować sposób podróżowania i być silnym impulsem rozwojowym polskiej gospodarki – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

– Zależy nam na tym, żeby Elektro ScaleUp przyniósł konkretny efekt dla rozwoju branży, a startupy, które wezmą w nim udział otrzymały pierwsze zlecenia. Dlatego założenia programu wypracowaliśmy we współpracy ze wszystkimi interesariuszami tego sektora, tj. startupami, akceleratorami, średnimi i dużymi przedsiębiorstwami, jednostkami naukowymi oraz jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zakup taboru transportu publicznego. Tworząc ten program czerpaliśmy także z doświadczeń realizowanego przez PARP programu ScaleUp, który skutecznie połączył duże firmy ze startupami – wyjaśnia Mikołaj Różycki, z-ca prezesa PARP.

– Elektryfikacja gospodarki, w szczególności rozwój elektromobilnosci jest jednym z trendów, które będą w przyszłości budował wartość spółek energetycznych. Naszym zdaniem o sukcesie elektromobilnosci zdecyduje siła tworzącego się ekosystemu przemysłowego gromadzącego zarówno firmy oferujące usługi dla klientów jak i firmy technologiczne – mówi Jarosław Broda, wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju, TAURON Polska Energia. – Platformą dla budowy takiego systemu będzie mam nadzieje program PARP, Elektro ScaleUp. W jego ramach chcemy stworzyć wraz z partnerami rentowne modele biznesowe dla elektromobilnosci. Jest to nasz kolejny krok po testowaniu dostarczonych przez startupy w ramach Pilot Maker nowych typów ładowarek i systemu ich bilansowania – dodaje wiceprezes TAURONA.

Carsharing elektrycznych samochodów, skuterów czy rowerów, rozwój i zarządzanie punktami ich ładowania, alternatywne systemy zasilania pojazdów, a nawet big data, dynamiczna wycena usług czy systemy rozliczeń – to obszary, które znajdą się w centrum zainteresowania Pilot Maker Elektro ScaleUp.

Efektem wcześniejszego zaangażowania TAURON w Pilot Maker jest rozszerzenie współpracy i testowanie technologii w znacznie większej skali. Jeden ze startupów pracuje nad systemem monitorowania odpływu mocy w sieci niskiego napięcia. Pozwoli to na szybszą identyfikację awarii i sprawniejsze jej usunięcie, poprawiając pewność zasilania odbiorców. Podobną i uzupełniającą rolę mają pełnić testowane obecnie drony monitorujące stan sieci w trudnych warunkach terenowych i systemów automatycznej analizy danych. Wdrożenie tego i innych projektów pomoże nam zrealizować cele w zakresie poprawy ciągłości dostaw energii tzw. wskaźnik SAIDI, który uwzględnia regulator przy ocenianiu taryf.

Przystępując do programu Elektro ScaleUp, startupy mogą liczyć na sfinansowanie kosztów prac nad rozwinięciem swojego pomysłu. Grant może sięgnąć nawet 550 tys. zł. Unikatową korzyścią, jakiej dostarcza Pilot Maker Elektro ScaleUp, jest też możliwość zweryfikowania rozwiązań przygotowanych przez startupy w dużej firmie i dostęp do jego baz klientów. W każdym etapie programu startupy mogą też liczyć na pomoc indywidualnych opiekunów oraz ekspertów technologicznych i wdrożeniowych.

Szczegóły Pilot Maker Elektro ScaleUp zostaną przedstawione startupom podczas infoday, który organizowany jest 29 listopada br. w Warszawie. Podczas spotkania będzie można poznać etapy programu oraz jego harmonogram.

Infoday stwarza też szansę bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami firm zaangażowanych w program. Zapraszamy 29 listopada br. (czwartek) w godz. 13:00-16:00 do Centrum Konferencyjnego Nimbus (Warszawa, al. Jerozolimskie 98, kompleks biurowców Equator Offic w sąsiedztwie Dworca Warszawa Zachodnia).