Transgraniczne wyjazdy do pracy w 2021- jak będą wyglądać

Karolina Serwańska
Karolina Serwańska, dyrektor zarządzająca w agencji pośrednictwa pracy HR International

Bezpieczeństwo i racjonalne decyzje dotyczące wyjazdów do pracy zagranicą w UE będą kluczowe, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji o ewentualnym wyjeździe do pracy zagranicą. Pracodawcy, którym będzie zależało na zdobyciu pracowników, będą starali się zabezpieczyć te aspekty, zwłaszcza że przedsiębiorcy deklarują duże potrzeby kadrowe, pomimo niepewności co do przyszłej sytuacji epidemicznej.

Wielu pracodawców stara się niejako na zapas zabezpieczyć swoje zasoby kadrowe. Chociaż mamy dopiero styczeń, mamy już liczne zamówienia na pracowników na miesiące wiosenne. To oczywiście dobra prognoza, świadczy to o optymizmie pracodawców na kolejny rok. Mamy wiele zapytań z np. Irlandii  i Niemiec, jednak z drugiej strony są też kraje, które bardzo mocno doświadczyły trudnej, pandemicznej sytuacji, chociażby Włochy, do poszukiwania pracowników na kolejny rok podchodzą z dużym dystansem.  Finalnie, na wyjazdy ogromny wpływ na wyjazdy będzie mała sytuacja epidemiczna i restrykcje w poszczególnych krajach. Na dzień dzisiejszy sytuacja zmienia się tak naprawdę z dnia na dzień, a w wielu wypadkach obostrzenia są zróżnicowane w zależności od regionów. Tak jest chociażby w Niemczech. Wyczuleni na przepisy muszą być zarówno pracownicy jak i pracodawcy. Z tego powodu w wielu przedsiębiorstwach działy prawne przez ostatni rok bardzo się rozrosły, z jednego konsultanta do kilku a nawet kilkunastu prawników analizujących i interpretujących przepisy. Decydują się na outsourcing i muszą to zabudżetować.

Nowe trendy

Dbałość o bezpieczeństwo, redukcja stresu i elastyczność to trendy które będą dominować na rynku pracy w 2021 roku. Pracodawcy dużo większą wagę przykładają do higieny, odległości pomiędzy pracownikami, w wielu przypadkach obowiązkowe jest noszenie nie tylko maseczek, ale całego ubrania ochronnego. Pojawiają się też nowe procedury bezpieczeństwa, BHP stało się dużo bardziej istotne, opracowywane są również nowe, wewnątrzfirmowe i dosyć restrykcyjne zasady. W firmach produkcyjnych już wprowadzane są zasady zmianowe, tak aby poszczególne grupy nie mały ze sobą kontaktu. Zalecamy również wykonywanie testów przed wyjazdem. Ma to wiele zalet, po pierwsze zmniejsza ryzyko konieczności odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy, po drugie, jest do dobrze odbierane przez pracodawców oraz lokalne sanepidy. Rekomendujemy również wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które zapewni środki na utrzymanie na wypadek ewentualnej choroby.

Branże, które pomimo pandemii potrzebują pracowników, to przede wszystkim te, które w których liczy się terminowość i sprawność, jak budowlanka czy produkcja. Potrzebni są też elektrycy, instalatorzy elektryczni, magazynierzy czy pielęgniarki. Branżami, które zostały wyjątkowo dotknięte przez kryzys związany z pandemią jest niewątpliwie turystyka i hotelarstwo. Praca tymczasowa opiera się między innymi na tych dwóch branżach, w tym momencie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest na zerowym poziomie. Analizując raporty z rynków poszczególnych państw UE, możemy zobaczyć jednak optymistyczne dane.  Zapewne jest to efekt idących w setki miliardów euro oraz złotych pakietów pomocowych. Nie ma jednak pewności jak długo taki stan rzeczy pozostanie i czy wiosną dane będą równie optymistyczne.

Autorski komentarz przygotowany przez Karolinę Serwańską – Dyrektor Zarządzającą w agencji pracy HR International.