W usługach w strefie euro jest coraz lepiej

Bartosz Wałecki, analityk, Michael / Ström Dom Maklerski
Bartosz Wałecki, analityk, Michael / Ström Dom Maklerski

PMI dla przemysłu w lutym w strefie euro wyniósł 46,1 wobec 46,6 miesiąc wcześniej. Odczyt okazał się gorszy niż wskazywały prognozy (47,0). Wskaźnik nadal utrzymuje się poniżej 50 pkt.

Po raz kolejny szczególnie patrzymy na odczyt z Niemiec, gdzie przez ostatnie miesiące obserwowaliśmy stopniową poprawę koniunktury w przemyśle. Tym razem jednak wskaźnik spadł do 42,3 wobec oczekiwanych 46,1. Dane wskazują na utrzymującą się słabość niemieckiej gospodarki.

Dużo lepsze dane odnotowaliśmy w sektorze usług. Wskaźnik PMI dla strefy euro w tym sektorze wzrósł do 50 pkt. Tak mocny wzrost jest pozytywnym zaskoczeniem, konsensus wynosił 48,8. Tym samym po raz pierwszy od lipca 2023 wskaźnik pokazał piątkę z przodu.

Zbiorczy wskaźnik PMI wyniósł 48,9 wobec 47,9 miesiąc wcześniej. Wzrost jest zasługą sektora usług. Jeżeli poprawa w sektorze usług się utrzyma, może to pomóc w uniknięciu recesji w kolejnych kwartałach. W lutym pozytywnie wyróżniła się Francja, gdzie zbiorczy wskaźnik wyniósł 47,7 pkt wobec prognoz na poziomie 45 pkt. Ostatni raz wyższą wartość wskaźnika odnotowano w maju 2023 r.

Bartosz Wałecki, Analityk Michael / Ström Dom Maklerski