Większość Polaków przeciwna udzielaniu pomocy frankowiczom

0

Tegoroczne, trzecie z kolei badania pokazują, że większość Polaków jest przeciwna pomocy dla frankowiczów i uważa ją za niesprawiedliwą, jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Ośrodek Kantar Public na zlecenie Instytutu Jagiellońskiego. Uważamy taką pomoc za niesprawiedliwą nie tylko wobec osób, które mają kredyt w złotówkach, ale także wobec ogółu Polaków.

Z badań przeprowadzonych na przełomie stycznia i lutego 2019 roku wynika, że 68 proc. Polaków to przeciwnicy udzielania pomocy kredytobiorcom frankowym. 51 proc. Polaków uważa, że żaden kredytobiorca nie powinien otrzymywać pomocy od państwa w celu spłaty kredytu.

W badaniach Kantar Public pojawia się też kontekst polityczny: 10 proc. Respondentów deklaruje, że chętniej głosowaliby na opozycję, gdyby taka pomoc została wprowadzona, a niemal jedna czwarta (23 proc.) twierdzi, że zniechęci ich to do głosowania na PiS. 73 proc. Polaków uważa, że politycy temat pomocy frankowiczom wykorzystują jedynie, by pokazać się w mediach.

O wynikach badań i aktualnym podejściu banków do propozycji polityków dotyczących frankowiczów w rozmowie z MarketNews24 mówi dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.