Wigilia firmowa – jak nie zrazić do niej pracowników?

0
Mikolaje24.p

Imprezy bożonarodzeniowe w firmie zamiast być okazją do zintegrowania zespołu, bywają przykrym obowiązkiem. Sztywna atmosfera, patetyczna przemowa prezesa i uścisk jego ręki to relikt dawnej epoki. Jak sprawić, by firmowa wigilia była miłym przeżyciem dla całego zespołu pracowników?

 Mikolaje24.pPrzymusowe łamanie się opłatkiem, smętny karp w galarecie i barszcz wigilijny w kubku od kawy to niestety jeszcze w wielu firmach coroczna tradycja. Według ubiegłorocznego badania Monster Polska impreza wigilijna jest karą w odczuciu mieszkańców dużych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców) i pracowników mających małe dzieci. Choć zmieniają się realia, kwestie organizacji imprezy świątecznej z pomysłem to dla wielu firm wciąż nie lada problem.

– Dobry pracodawca wie, że okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia to dla pracowników czas niełatwy i wypełniony po brzegi domowymi obowiązkami. Zdaje sobie sprawę, że w przedświątecznej bieganinie pracownikom przyda się odstresowanie w przyjaznej atmosferze i z poczuciem humoru – mówi Kuba Marjański, dyrektor Biura Turystyki Aktywnej Kompas, organizatora firmowych imprez świątecznych Mikolaje24.pl. W ciągu 9 lat działania zorganizowano ponad tysiąc wizyt Świętego Mikołaja oraz eventów świątecznych dla rożnych instytucji. Wśród firm korzystających z tych usług są centra handlowe (najliczniejsza grupa), firmy z branż budowlanej, hotelowej, architektonicznej, paliwowej, energetycznej czy farmaceutycznej.

Firmy, którym zależy na integracji pracowników podczas takich imprez, sięgają po nietypowe scenariusze. Nieszablonowe podejście do organizacji imprez pokazuje kreatywnego ducha firmy i jest milej wspominane przez pracowników. – Dostosowujemy konwencję spotkania do wizji klienta, a także wymyślamy niebanalne scenariusze. Zdarzało się, że klient chciał zorganizować wizytę Mikołaja w Hiszpanii, czy też życzył sobie, by Mikołaj miał na sobie szkocki kilt – opowiada Marjański z Mikolaje24.pl.

Choć sezon na rezerwacje atrakcji na imprezę świąteczną zaczyna się w październiku, część firm rezerwuje terminy wiele miesięcy przed tym czasem. Niektóre firmy z usług Mikolaje24.pl korzystały np. już w czerwcu, przy okazji kręcenia swoich materiałów promocyjnych.

Dobrze zorganizowane świąteczne imprezy firmowe przekładają się na tworzenie przyjaznej atmosfery pracy, co sprzyja zwiększaniu motywacji i zaangażowania zatrudnionych ludzi. Zauważalnym trendem imprez świątecznych jest organizacja plebiscytów pracowniczych, w których głosuje się np. na najbardziej kreatywnych, skutecznych, sympatycznych pracowników. Na imprezie następuje rozstrzygnięcie plebiscytu. – To dobra okazja, by docenić pracownika za wkład pracy, pomysłowość i wyniki jego działań – dopowiada Kuba Marjański.