Wypadki w zakładzie pracy – jak się przygotować?

karetka

karetkaCzy można przygotować się na wypadki? Chociaż nikt tego nie planuje i są one zaskoczeniem, wiedza na temat pierwszej pomocy potrafi zminimalizować szkody, niebezpieczeństwo lub uratować życie osób poszkodowanych. Kurs dla pracowników jest niezbędnym elementem, o którym powinien pamiętać pracodawca. Interesanci dowiedzą się jak reagować w określonych przypadkach, jak wykorzystywać dostępne narzędzia i rozmawiać z pokrzywdzonymi, nim zjawią się służby ratownicze.

Postępowanie pracodawcy w związku z wypadkiem przy pracy określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków w przy pracy. (Dz.U. z 2009 r. Nr 105, poz. 870).

Urazy, czyli jak przygotować się na złamania, stłuczenia i skręcenia

O ile stłuczenia i skręcenia nie są inwazyjne i świadkowie bez specjalnego przygotowania potrafią pomóc, o tyle złamania często bywają problematyczne i mogą wywołać szok. Najważniejszym aspektem jest usztywnienie kończyny do przyjazdu zespołu ratunkowego. Warto do tego celu wykorzystać regułę Potta. Mówi ona o tym, aby unieruchamiać uszkodzoną kość oraz przyległe stawy.

Zawał serca, zatrucie, atak padaczki, napad duszności, hipoglikemia i omdlenia – jak się zachować?

Gdy dochodzi do zatrzymania pracy serca, reakcja musi być błyskawiczna. Natychmiastowa resuscytacja podnosi szanse na przeżycie 3-krotnie, dlatego każdy pracownik (niezależnie od stanowiska) powinien znać dokładną instrukcję masażu serca w teorii i praktyce. Bardzo ważne w tym wypadku jest ułożenie rąk, użycie odpowiedniej siły i wezwanie pomocy.

Atak padaczki lub duszności również są zaskoczeniem dla świadków, którzy często nie wiedzą, co się dzieje. W przypadku drgawek wywołanych epilepsją należy:

  • ułożyć chorego na epilepsję w pozycji bocznej bezpiecznej, która minimalizuje ryzyko zakrztuszenia się,
  • ułatwić mu oddychanie oraz zapobiegać samookaleczeniu,
  • nie podejmować sztucznego oddychania,
  • nie wkładać niczego pod głowę i do ust,
  • nie powstrzymywać drgawek na siłę,
  • podawać niczego do picia,
  • nie przenosić lub szarpać.

Informacje na temat zachowania w każdej podobnej sytuacji można poznać na profesjonalnych szkoleniach, np. w czasie kursu pierwszej pomocy dla firm, który organizowany jest przez Centrumratownictwa.com (sprawdź). Regularne odświeżanie wiedzy powinno być standardem w każdym przedsiębiorstwie – niezależnie od stanowiska, stażu i obowiązków pracowniczych.

Co to jest BLS, łańcuch przeżycia, resuscytacja i AED?

BLS, czyli Basic Life Support. Są to podstawowe zabiegi resuscytacyjne polegające na utrzymaniu drożności dróg oddechowych oraz wsparciu oddychania i krążenia bez użycia sprzętu elektronicznego, np. defibrylatora.

Resuscytacja to bezsprzętowy masaż serca z próbą przywrócenia pracy układu oddechowego. Polega ona na 30 uciskach klatki piersiowej w tempie 100/120 na minutę i dwóch oddechach. Resuscytacja u dorosłych osób wykonywana jest przy pomocy obydwu rąk, u dzieci jedną i u niemowląt dwoma palcami. W przypadku ostatniej grupy poszkodowanych oddechy należy przeprowadzić w formule usta – usta-nos.

Kurs pierwszej pomocy dla firm oferuje także zakres AED. Co to oznacza? Zewnętrzny defibrylator automatyczny, który coraz częściej można spotkać w miejscach publicznych lub średnich i dużych działalnościach, np. na open space, magazyn oraz w hali produkcyjnej. Chociaż prawo nie reguluje kwestii, kto może wykorzystywać takie urządzenia (teoretycznie każdy może podjąć się akcji ratowniczej) zalecamy, by robiły to jedynie osoby po zakończeniu szkolenia.