Wyższa inflacja w listopadzie osłabi wyceny obligacji skarbowych w Polsce

forex waluty

Na krajowym rynku stopy procentowej poniedziałkowa sesja przyniosła nieznaczny wzrost rentowności obligacji. Stabilizacji notowań sprzyjał zarówno brak kluczowych publikacji danych makroekonomicznych jak i istotniejszych wydarzeń w kraju i na świecie. Wciąż też czekamy na kluczowe decyzje w sprawie wyłonienia koalicji w Niemczech, a także w sprawie reformy systemu podatkowego w USA. Przed tymi rozstrzygnięciami trudno spodziewać się silniejszych ruchów na rynku. Zakładając w bazowym scenariuszu, że koalicja CDU/CSU/SPD jednak powstanie, a w Kongresie USA przejdzie większa część pakietu reform D. Trumpa, spodziewać się można globalnie lekkiego impulsu do wzrostu rentowności. 

W kraju warto wspomnieć o wypowiedzi E. Łona z RPP, który jako pierwszy z członków RPP zwrócił uwagę na aprecjację złotego, jako czynnika hamującym dyskusję nt. potencjalnych podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku. W naszych dziennikach rynkowych zwracana była uwaga, że właśnie ostatnie zmiany na rynku walutowym mogą mieć istotniejsze przełożenie na retorykę Rady. Potencjalne dalsze umocnienie PLN, gdyby było kontynuowane, naturalnie łagodziłoby wypowiedzi członków RPP. Spodziewać się można, że w kolejnych tygodniach ten czynnik będzie coraz częściej brany pod uwagę, chociaż cały czas największe znaczenie dla banku centralnego wciąż powinny mieć dane makroekonomiczne, które nadal wzmacniają i będą wzmacniały „jastrzębi” w RPP.

W tym kontekście najważniejszym wydarzeniem tygodnia na krajowym rynku będzie czwartkowa publikacja przez GUS wstępnych danych nt. inflacji w listopadzie. Spodziewać się można, że w scenariuszu bazowym wyniesie ona 2,3% r/r (tak też kształtuje się konsensus na rynku), jednak nie można wykluczyć wyższego odczytu na poziomie 2,4%. Ma to o tyle istotne znaczenie, że od celu banku centralnego inflację dzieliłby zaledwie 0,1 pkt. proc. Do tego statystyczny efekt spadku dynamiki inflacji w grudniu będzie mniej widoczny, a przy takich założeniach inflacja w grudniu może wynieść blisko 1,8%-1,9% r/r, a nie jak jeszcze niedawno szacowano poniżej dolnego ograniczenia pasma wahań od celu inflacyjnego NBP. To będzie miało wpływ na wypowiedzi członków RPP tym bardziej, że czynniki podbijające inflację nie mają charakteru jednorazowego i będą oddziaływały także w kolejnych miesiącach. Spodziewać się bowiem można, że presja na wzrost cen paliw i żywności może się utrzymać, podobnie jak proinflacyjny efekt rosnących kosztów pracy.

Biorąc wszystkie czynniki pod uwagę, w krótkiej perspektywie ze względu na bardzo korzystną sytuację na rynku pierwotnym spodziewać się można stabilizacji notowań obligacji. Pod koniec roku za wzrostem ich rentowności przemawiać będą zarówno dane makroekonomiczne jak i wzrost podaży obligacji w I kw. 2018 r. W dalszym ciągu w nieco dłuższej perspektywie kilku miesięcy prawdopodobny jest wzrost rentowności 2-letnich papierów skarbowych o nawet 30 pb., natomiast 10-letnich o ok. 15 pb.

Wyższa inflacja w listopadzie osłabi wyceny obligacji skarbowych w Polsce

Autor: Mirosław Budzicki, PKO Bank Polski