Wzrost cen w strefie euro ponownie nieco przyśpieszył

0

W tym tygodniu poznaliśmy wstępne wyniki dla inflacji w strefie euro. Inflacja wg zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych, wzrosła w czerwcu rokrocznie o 2,1%. Na wzrost i stopniowe przekroczenie celu inflacyjnego EBC miały wpływ przede wszystkim ceny energii, które są w rokrocznym porównaniu o 9,4% większe. Ceny żywności wzrosły z kolei o 2,5% r/r. Jest to kolejny sygnał potwierdzający przypuszczenia, że do podwyższenia stóp procentowych dojdzie w przyszłym roku, po zakończeniu tegorocznego programu QE. Ceny rosną również w Polsce. W lipcu zanotowano ich wzrost o 2% r/r. Na ten wynik również wpływ miały ceny energii, przede wszystkim paliwa, które w porównaniu rok do roku podrożało o 18,7%. Nadal jednak nie zostały osiągnięty cel inflacyjnych,
który ustalono na poziomie 2,5%. Zatem w najbliższej przyszłości nie spodziewamy podniesienia stóp procentowych w Polsce.

W tym tygodniu odbyły się posiedzenia kilku banków centralnych. W USA Fed nie podniósł stóp procentowych, ale zaznaczył, że dzięki pozytywnym perspektywom gospodarczym zaostrzenie polityki pieniężnej powinno być kontynuowane. Rynek oczekuje, że najbliższy wzrost amerykańskich stóp procentowych nastąpi we wrześniu.

Należy również wspomnieć o posiedzeniu Narodowego Banku Czeskiego. Ogłoszono na nim podniesienie podstawowej stopy procentowej do 1,25%. Można również oczekiwać, że w tym roku czeski bank centralny zdecyduje się jeszcze raz na taki krok.

Złoty w tym tygodniu ponownie się umocnił, a jego kurs w piątek rano był na poziomie 4,25 EUR/PLN. Eurodolar w tym czasie notowano w okolicach 1,16 EUR/USD.

AKCENTA CZ a.s.

Czytaj również:  Israel Aerospace Industries i SpaceIL – pierwsza izraelska misja na Księżyc