XTB: Od 2023 roku rozliczanie dochodów z zagranicznych akcji i ETF-ów będzie jeszcze prostsze

XTB

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przychylił się do wniosku XTB o zmianę interpretacji indywidualnej związanej z rozliczaniem dochodów inwestorów z giełd zagranicznych. Wprowadzenie w życie tej zmiany znacząco wpłynie na wygodę inwestowania w spółki akcyjne notowane na giełdach poza Polską.

Sierpniowa zmiana interpretacji indywidualnej przez Szefa KAS wpłynie na sposób rozliczania klientów XTB inwestujących na giełdach zagranicznych. Do tej pory, stosując wcześniejsze wytyczne, inwestorzy otrzymywali od XTB wszystkie potrzebne dane dotyczące dochodów z giełd zagranicznych w specjalnym “Raporcie Podatkowym” wraz z instrukcją, jak należy je przenieść do formularza PIT-38.

Od roku podatkowego 2023, proces rozliczania dochodów z inwestycji w akcje i ETF-y notowane na giełdach zagranicznych będzie jeszcze prostszy dla klientów XTB. Zmiana wprowadzona przez Szefa KAS spowoduje, że inwestorzy otrzymają PIT-8C obejmujący dochody ze wszystkich zamkniętych inwestycji dokonywanych w XTB (transakcji na CFD i sprzedaży papierów wartościowych notowanych na GPW oraz na giełdach zagranicznych). Dochody te automatycznie zaimportują się do PIT-38 w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl w usłudze Twój e-PIT.

Jesteśmy zadowoleni, że Szef KAS przychylił się do naszego wniosku o zmianę wcześniejszej interpretacji – komentuje Paweł Szejko, członek zarządu XTB. – To efekt naszej pracy, która podyktowana była oczekiwaniami inwestorów. W ten sposób likwidujemy kolejną barierę, która mogła zniechęcać przed lokowaniem środków na zagranicznych giełdach. Od 2023 roku rozliczenie z Urzędem Skarbowym będzie znacznie prostsze – dodaje Szejko.

Warto podkreślić, że mimo wprowadzonej zmiany, XTB nadal będzie przygotowywać dla swoich klientów “Raport Podatkowy”. W tym dokumencie będą znajdować się wyłącznie dane o podatkach od dywidend z zagranicznych spółek, gotowe do przeniesienia do PIT-38. XTB jest obecnie jedynym domem maklerskim w Polsce, który kompleksowo wspiera klientów w rozliczeniu podatków od dywidend zagranicznych.