Zaczyna się robić ciekawie – komentarz rynkowy

0

Dzień dzisiejszy będzie dosyć specyficznym na rynku ze względu na wielkie oczekiwania odnośnie do  dania jutrzejszego. Jako dodatek do brytyjskich wyborów, dostaniemy kryzysową mowę Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego oraz zeznanie byłego szefa FBI, Jamesa Comeya, którego szerzej znamy jako zwolnionego przez Trumpa za bycie nieuczciwym wobec Hilary Clinton. Comey chce opowiedzieć przed kongresem o swoich rozmowach. W zależności od tego, co ma do powiedzenia, rynki mogą różnie zareagować. Prezydent Trump nie będzie uczestniczył w tym wydarzeniu, ale plotki głoszą, że będzie je na żywo komentował na swoim Twitterze.

USDOLLAR_07_06_2017 USDJPY_07_06_2017Problemem, jaki dla inwestorów stanowi skandal Trump-Rosja staje się pytanie, czy zaszkodzi on zdolnościom prezydenta do poniesienia wydatków na infrastrukturę, reformę opieki zdrowotnej lub podatków. Odbija się to oczywiście na amerykańskiej walucie, która systematycznie spada od początku roku. Z drugiej strony, giełda papierów wartościowych spisuje się  gładko, będąc jedyną rzeczą, która wydaje się dbać o przyszłą rentowność gdy Trumpowi uda się spełnić swoje obietnice wyborcze. Szczerze mówiąc, firmy z sektora MSP w USA czują się obecnie bardzo pewnie.

Wygląda na to, że zmienność przycichła na rynkach od czasu francuskich wyborów, za wyjątkiem 17 maja, kiedy to pojawiła się wyprzedaż na rynkach ze względu na obawy związane z Trumpem. Indeks zmienności VIX reprezentuje historycznie niskie notowania poniżej 11 punktów.

Złoto_07_06_2017Złoto znajduje się na najwyższym poziomie od czasu wyboru Trumpa na prezydenta. Obecnie, dotarło ono do bariery 1300 dolarów. Z kolei para walutowa USD/JPY, która spadała nieprzerwanie od połowy maja, zeszła dzisiejszego ranka poniżej 109,25. Kolejnym powodem do obaw jest spadająca cena ropy naftowej. Nie stanowi to jeszcze większego problemu, ale jeżeli cena pozostanie poniżej 50 dolarów przez dłuższy okres lub jeszcze bardziej spadnie, może zostać zinterpretowana jako pewna słabość w światowej gospodarce. Zapasy ropy zostaną ogłoszone dzisiejszego popołudnia, inwestorzy powinni je baczne obserwować.

Czytaj również:  Wojna handlowa między USA a Chinami może zagrozić nie tylko amerykańskiej, lecz także światowej gospodarce. Potrzebny szybki powrót do negocjacji

Bitcoin_Ethereum_07_06_2017W ciągu ostatnich 24 godzin  indeksy miały przyjemność odnotować historycznie wysokie notowania na Bitcoinie i Ethereum. Ceny z pewnością mogłyby wzrastać dalej, ale w tym momencie może to być niebezpieczne, jako że rynek ten jest wysoce ryzykownym. Japońska giełda Bitflyer znacznie zwiększyła swoje nakłady wczoraj i na ten moment zanotowała handel 132 000 Bitcoinami w przeciągu ostatnich 24-godzin. Tam ma miejsce swoista rewolucja, w trakcie której supermarkety w całym kraju przyjmują płatności Bitcoinem za zakupy.

Dodatkiem do wszystkiego, co dzieje się na tradycyjnych rynkach, może być również poruszanie na rynkach kryptowalut przez to, co będziemy mogli jutro usłyszeć ze strony Federalnej Komisji Łączności w Stanach Zjednoczonych. Kilku ekspertów od systemu Blockchain ma przedstawić amerykańskiemu rządowi temat innowacji w finansach oraz jakie konsekwencje dla narodowego bezpieczeństwa mogą mieć wirtualne waluty.

Mati Greenspan, Starszy Analityk Rynków eToro