Santander ratuje Banco Popular Espanol. Dane z Europy

0

Banco Popular Espanol sprzedany za 1 euro. Słabsze dane z Europy, produkcja przemysłowa poniżej oczekiwań. Posiedzenie RPP w Polsce.

Bez bankructwa banku w Hiszpanii

Banco Popular Espanol uniknął bankructwa. Jest to szósty największy bank w Hiszpanii. Został on przejęty za symboliczne jedno euro przez Santandera. Cena za duży bank wydaje się bardzo atrakcyjna ale strata z zeszłego roku na poziomie 3,5 mld euro mówi już co innego. Stratę ponieśli posiadacze akcji i obligacji, które są obecnie bezwartościowe. Jest to zgodne z nowymi regulacjami europejskimi, gdzie banki nie bankrutują na koszt podatnika chroniąc interes właścicieli. Jaki ma to wpływ na rynki walutowe? Niewyjaśniona sytuacja dużego banku na skraju przepaści ciążyła na notowaniach euro. Wyjaśnienie tego problemu wspiera europejską walutę.

Dane z Europy

Od rana poznaliśmy wartość zamówień w przemyśle od naszego zachodniego sąsiada. w ujęciu miesięcznym spadają one o 2,1%, to zdecydowanie gorzej niż prognozowany spadek o 0,4%. Inwestorzy przyjęli te dane bardzo spokojnie. Na parach z euro nie było widać żadnej reakcji. Od rana poznaliśmy jeszcze wzrost PKB w Rumunii, który wyniósł 5,7%. Było to potwierdzenie wcześniejszych wstępnych danych. Słabsze dane nadeszły z Węgier, gdzie produkcja przemysłowa w ciągu roku spadła o 3% przy oczekiwanych wzrostach. Gorzej od oczekiwań wypadli też Czesi. Produkcja przemysłowa spadła o 2,5% w ujęciu rocznym przy oczekiwanym spadku o 1,8%.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Coface: Bałkany Zachodnie w UE - do przejścia jeszcze długa droga