Zamieszanie na rynkach

Maciej Przygórzewski, analityk InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk InternetowyKantor.pl i Walutomat

Pojawienie się nowej odmiany koronawirusa mocno zmienia warunki gry. Na rynki znów wraca strach, ale wraz z nim wraca znacznie większa zmienność, która tylko utrudnia przewidywanie co będzie jutro.

Inflacja w Niemczech

Zmiany cen za Odrą są ostatnio najwyższe od górki inflacji po zjednoczeniu Niemiec na początku lat 90 XX wieku. W listopadzie wskaźnik wzrósł o kolejne 0,7% tylko wyśrubowując obecne rekordy. Analitycy spodziewali się wzrostu, ale do 5%. Odczyt wyniósł 5,2%. Są to jednak dopiero wstępne dane i ostateczne mogą się różnić. Rosnąca inflacja w Niemczech nie jest wcale złą sytuacją dla Polski. Gdyby wzrost inflacji w Unii Europejskiej spowodował konieczność zacieśniania polityki monetarnej pozostawiłoby to większe pole rodzimej RPP do podnoszenia stóp bez ryzyka nadmiernego umocnienia złotego. Tego najwyraźniej członkowie Rady się ostatnio mocno boją.

Ropa w odwrocie

Nowa odmiana koronawirusa ma największy wpływ na rynki surowcowe. Czarne złoto jest w wyraźnym odwrocie i mimo poniedziałkowego, lepszego otwarcia dzisiaj znów zwiedza kolejne minima. Ostatni raz tak tania ropa naftowa, zarówno według notowań amerykańskich jak i londyńskich, była w sierpniu tego roku. Od szczytów dzieli nas już nawet 20% co jest wyjątkowo wysokim spadkiem w takim krótkim czasie. Dane te oczywiście powodują przeceny w walutach krajów eksportujących ropę. Spadki w przypadku rubla nie są jednak aż tak silne jak spadki samej ropy.

Złoty niespodziewanie odzyskuje moc

Pomimo kontynuacji spadków głównych indeksów giełdowych, w tym polskiego WIGu, polski złoty zachowuje się wyjątkowo dobrze. Po wczorajszym dobrym otwarciu złotówka cały czas się umacnia. Nie są to zbyt silne ruchy, ale wyraźnie spadła poniżej bariery 4,70 zł za euro. W tej chwili są to okolice 4,68 zł. Nie zmienia to faktu, że w obecnej sytuacji takich zmian możemy się spodziewać w górę lub w dół niemal codziennie.

W kalendarium danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 – Kanada – PKB,

15:45 – USA – indeks Chicago PMI.

Maciej Przygórzewski, główny analityk InternetowyKantor.pl i Walutomat.